Zabytkowe podziemia odżyją po latach

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zabytkowe podziemia odżyją po latach

Alicja Kucharska

Gmina świebodzin zdecydowała, by przepiękne piwnice ratusza wydzierżawić. Nowa najemczyni ma pomysł, co w nich powstanie

Jest nowy najemca pomieszczeń piwnicznych świebodzińskiego ratusza. Od wyprowadzki ostatniego ajenta, który prowadził - kultową wręcz - kawiarnię Gotycką pomieszczenia stały puste.

Teraz to ma się zmienić. Bo władze miasta zdecydowały się pomieszczenia wynająć. Do przetargu przystąpiła jedna osoba. Ustny przetarg nieograniczony na najem pomieszczeń piwniczych ratusza miejskiego z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, w tym gastronomiczną, odbył się 20 lutego.

Przypomnijmy, że zanim zdecydowano się pomieszczenia wynająć, od kilku miesięcy toczyły się dyskusje na ich temat.

Skład broni, doraźny areszt, kasa miejska, winiarnia - takie funkcje spełniały przez wieki piwniczne mury. Radny Kazimierz Gancewski wpadł swego czasu na pomysł, by w miejscu kawiarni - piwiarni powstał Staromiejski Dom Kultury. Miało być to miejsce kameralne, przestrzeń dla koncertów muzyki bluesowej, jazzowej, czy też galeria fotografii artystycznej i innych - także kameralnych - spotkań.

Miejsce to wielu mieszkańcom Świebodzina kojarzy jednak z kawiarnią Gotycką, w której przez lata czas spędzało kilka pokoleń. Gdy w perspektywie pojawiła się możliwość unijnych pieniędzy na remont ratusza, uznano, że działalność komercyjna - realizowana w Gotyckiej - może być przeszkodą, by dofinansowanie uzyskać.

I teraz, najbardziej popularną opinią wśród mieszkańców, jest to, żeby w miejscu tym powstała klubokawiarnia. Zapewniająca możliwość wieczornych spotkań przy dobrej muzyce.

- Zdecydowanie popieram. Pamiętam, że w „Gotyckiej” zawsze był ruch. To klimatyczne miejsce i dobrze, że pomieszczenia nie będą się marnować - mówi pani Małgorzata. Podobnego zdania jest pan Piotr.

- No i brawo! Najpierw mówiono, że tam będzie muzeum, a nic się nie zadziało w tym miejscu. W mieście brakuje ciekawych miejsc, w których można miło spędzić czas. To dobra wiadomość - zaznacza.

Choć przed nową najemczynią jeszcze mnóstwo pracy, m. in. polegającej na remoncie, zdobywaniu odpowiednich pozwoleń, nawiązywaniu kontaktów z przyszłymi kontrahentami, to jest dobrej myśli.

- Z pewnością w tym miejscu nie powstanie restauracja - zaczyna Monika Uchman. - Będzie to miejsce, jakich w Świebodzinie brakuje. Klimatyczne, do którego chętnie przyjdą osoby w różnym wieku. Z uwagi na to, że częste są opinie o tym, że weekendami w mieście nic się nie dzieje, chcemy stworzyć tu przestrzeń dla kultury, prezentacji artystycznych szeroko rozumianych - zaznacza.

Być może będzie to swego rodzaju reaktywacja dawnej kawiarni Gotyckiej, w której oprócz bogatej karty napojów, będzie można dobrze zjeść. -Powierzchnia i liczba pomieszczeń daje wiele możliwości. Na pewno klimat, który panuje w murach piwnicznych zostanie utrzymany - zapewnia nowa właścicielka.

Nieruchomość stanowi zabytek, wpisany do rejestru zabytków. Z uwagi na to, wszelkie prace będą musiały być uzgadniane z konserwatorem.

- Z uwagi na to, że prace remontowe podnoszą wartość obiektu, poniesione koszta będą rozliczane w ramach czynszu. - wyjaśnia Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza.

Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy pomieszczenia odzyskają dawny blask.

Przy tworzeniu nowego miejsca, uwzględnione zostaną potrzeby osób niepełnosprawnych.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.