Zaczynają się powroty z wakacji. Dawcy krwi, zgłaszajcie się!

Czytaj dalej
Fot. RCKiK w Białymstoku
Magdalena Kuźmiuk

Zaczynają się powroty z wakacji. Dawcy krwi, zgłaszajcie się!

Magdalena Kuźmiuk

Najcenniejszą jest krew grupy 0 Rh- i tej brakuje w RCKiK w Białymstoku. Krew tej grupy można oddać każdemu biorcy, ale jej posiadaczom można przetoczyć tylko O Rh-.

Koniec wakacji to okres intensywnych powrotów z wypoczynku. Chcemy się do nich spokojnie przygotować. Choć faktycznie zauważyliśmy, że przez dwa ostatnie dni zgłosiło się do nas mniej dawców, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich - zachęca Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Choć uspokaja, że sytuacja w bazie jest stabilna, to jednak na stronie internetowej widać, że brakuje grup: 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh, A Rh+, B Rh- i AB Rh-. Jest zapas B Rh+ i AB Rh+. Dlatego centrum czeka na dawców. Pobrana zostanie każda krew, jednak najcenniejsza jest krew grupy O.

- Krew może oddać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Trzeba też być wypoczętym, a organizm powinien być nawodniony przed donacją. Sama donacja trwa 5-10 minut, a nasza krew może uratować życie - przyznaje Bartosz Szutkiewicz.

Jak często można oddawać krew? Kobiety nie częściej niż cztery razy w roku, mężczyźni - nie częściej niż sześć razy w roku. Ważne, aby między donacjami zachować ośmiotygodniowe przerwy.

Rocznie RCKiK w Białymstoku pobiera ok. 70 tysięcy donacji: krwi, osocza, płytek krwi.

Dawcy mogą się zgłaszać do centrum na ul. Skłodowskiej 23. A w najbliższych dniach ambulans do pobierania krwi pojawi się m.in. w Czarnej Białostockiej (23.08), Sokółce (24.08), Bielsku Podlaskim (25.08), w Łapach i w Białymstoku (26.08). Potem pojedzie m.in. do Kolna i Hajnówki.

Bądź jak Ronaldo. Oddaj krew

Oddaje krew od 24. roku życia. Jest jednym z najbardziej znanych sportowców ostatnich lat. A niedawno został ambasadorem naszego centrum krwiodawstwa. Sam Cristiano Ronaldo namawia białostoczan, by dzielili się swoją krwią. Słynny CR7 wziął udział w kampanii Be The 1. Mówi w niej nie tylko o tym, jak ważne jest oddawanie krwi i że może ona uratować komuś życie, ale również o tym, że czasem potrzebna jest krew idealnie dopasowana do człowieka. Wtedy nie liczy się tylko grupa, brane są pod uwagę inne parametry. Dlatego ważne jest, by krwiodawców było jak najwięcej.

Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.