Zaczynają się powroty z wakacji. Dawcy krwi, zgłaszajcie się!

Czytaj dalej
Fot. RCKiK w Białymstoku
Magdalena Kuźmiuk

Zaczynają się powroty z wakacji. Dawcy krwi, zgłaszajcie się!

Magdalena Kuźmiuk

Najcenniejszą jest krew grupy 0 Rh- i tej brakuje w RCKiK w Białymstoku. Krew tej grupy można oddać każdemu biorcy, ale jej posiadaczom można przetoczyć tylko O Rh-.

Koniec wakacji to okres intensywnych powrotów z wypoczynku. Chcemy się do nich spokojnie przygotować. Choć faktycznie zauważyliśmy, że przez dwa ostatnie dni zgłosiło się do nas mniej dawców, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich - zachęca Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Choć uspokaja, że sytuacja w bazie jest stabilna, to jednak na stronie internetowej widać, że brakuje grup: 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh, A Rh+, B Rh- i AB Rh-. Jest zapas B Rh+ i AB Rh+. Dlatego centrum czeka na dawców. Pobrana zostanie każda krew, jednak najcenniejsza jest krew grupy O.

- Krew może oddać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Trzeba też być wypoczętym, a organizm powinien być nawodniony przed donacją. Sama donacja trwa 5-10 minut, a nasza krew może uratować życie - przyznaje Bartosz Szutkiewicz.

Jak często można oddawać krew? Kobiety nie częściej niż cztery razy w roku, mężczyźni - nie częściej niż sześć razy w roku. Ważne, aby między donacjami zachować ośmiotygodniowe przerwy.

Rocznie RCKiK w Białymstoku pobiera ok. 70 tysięcy donacji: krwi, osocza, płytek krwi.

Dawcy mogą się zgłaszać do centrum na ul. Skłodowskiej 23. A w najbliższych dniach ambulans do pobierania krwi pojawi się m.in. w Czarnej Białostockiej (23.08), Sokółce (24.08), Bielsku Podlaskim (25.08), w Łapach i w Białymstoku (26.08). Potem pojedzie m.in. do Kolna i Hajnówki.

Bądź jak Ronaldo. Oddaj krew

Oddaje krew od 24. roku życia. Jest jednym z najbardziej znanych sportowców ostatnich lat. A niedawno został ambasadorem naszego centrum krwiodawstwa. Sam Cristiano Ronaldo namawia białostoczan, by dzielili się swoją krwią. Słynny CR7 wziął udział w kampanii Be The 1. Mówi w niej nie tylko o tym, jak ważne jest oddawanie krwi i że może ona uratować komuś życie, ale również o tym, że czasem potrzebna jest krew idealnie dopasowana do człowieka. Wtedy nie liczy się tylko grupa, brane są pod uwagę inne parametry. Dlatego ważne jest, by krwiodawców było jak najwięcej.

Magdalena Kuźmiuk

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.