Zadbaj o nerki z „Nerką”

Czytaj dalej

Zadbaj o nerki z „Nerką”

Bezpłatny program pomoże w wykryciu groźnej choroby. Można się zgłosić do prawie każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w mieście.

Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Miejskimi Centrami Medycznymi w Łodzi (Bałuty, Widzew, Górna, Polesie, Rydygier i Jonscher) oraz Centralnym Szpitalem Weteranów USK-WAM od wiosny bieżącego roku realizuje projekt profilaktyczny „Zdrowe Nerki”.

Program ma za zadanie zachęcić nieco dojrzalszych mieszkańców Łodzi do badań nefrologicznych, które pomogą we wczesnym wykryciu przewlekłej choroby nerek.

– Program polega na wykonaniu badania funkcji nerek w grupie pacjentów w wieku średnim celem wychwycenia wczesnych, bezobjawowych przypadków tego zaburzenia – wyjaśnia Piotr Łopata, zastępca dyrektora ds. medycznych w MCM „Górna”.

– Wykonywane jest badanie ogólne moczu pod kątem białkomoczu, stężenie kreatyniny w surowicy oraz wyliczenie eGFR (wskaźnik przesączania kłębuszkowego). W przypadku uzyskania wyników prawidłowych pacjent jest edukowany przez lekarza odnośnie szeroko rozumianej profilaktyki chorób nerek, otrzymuje też materiały szkoleniowe i kończy udział w programie.

Pacjenci, których wyniki będą nieprawidłowe, mają wykonywane kolejne badania (laboratoryjne oraz obrazowe) i po potwierdzeniu schorzenia trafiają na konsultację do Poradni Nefrologicznej Centralnego Szpitala Weteranów USK-WAM .

W programie mogą wziąć udział osoby, które mieszkają w Łodzi, mają od 50 do 65 lat i są aktywne zawodowo, tj. pracują lub pozostają bez zatrudnienia, ale są zainteresowane jego podjęciem.

Zostaną do niego zakwalifikowani ci, u których do tej pory nie rozpoznano przewlekłej choroby nerek, a występuje u nich przynajmniej jeden z poniższych czynników ryzyka: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przebyta ostra niewydolność nerek, ekspozycja na leki związane z gwałtownym pogorszeniem funkcji nerek, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia strukturalne układu moczowego z nawracającą kamicą nerkową lub przerostem gruczołu krokowego, choroby, które mogą wpływać na funkcje nerek (np. toczeń), schyłkowa niewydolność nerek lub choroby nerek o podłożu genetycznym w rodzinie lub otyłość.

Istotnym warunkiem jest także to, by w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie mieć wykonywanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, budżetu państwa lub środków samorządowych badań diagnostycznych przewidzianych w programie.

– Do udziału w programie kwalifikują lekarze po odbyciu kursu przygotowującego ich do badania w jego ramach – dodaje Piotr Łopata. – Lista placówek obejmuje prawie wszystkie przychodnie, dla których podmiotem tworzącym jest Miasto Łódź.

Żeby wziąć udział w programie, trzeba spełniać wymienione kryteria i wykazać zainteresowanie uczestnictwem, czyli zgłosić się do poradni, a potem na wizyty kontrolne i badania. Beneficjenci mogą liczyć na wczesne wykrycie przewlekłej choroby nerek w fazie bezobjawowej, regularne bezpłatne badania oraz konsultacje specjalistyczne.

Więcej informacji na temat programu „Zdrowe Nerki” można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych, który mieści się w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Zachodniej 47, pod numerem telefonu (42) 638-47-34 lub w Miejskich Centrach Medycznych (MCM Bałuty tel. (42) 657-72-28, MCM Widzew tel. (42) 674-32-57, MCM Górna (42) 689-20-90, MCM Polesie (42) 208-48-00, MCM Rydygier (42) 632-34-65, MCM Jonscher (42) 676-17-74).

Projekt pn. "Łódź do zdrowia - wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek wśród mieszkańców miast Łodzi" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.