Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Czytaj dalej
Fot. Fot. PAWEł STAUFFER
red.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

red.

Służby apelują. Tak wielkie wydarzenia jak ŚDM - niestety - przyciągają złodziei i innych przestępców. Bądźmy więc czujni!

Organizatorzy ŚDM spodziewają się setek tysięcy gości. Niestety, będą wśród nich nie tylko pielgrzymi. Tak wielkie wydarzenia przyciągają też oszustów, złodziei i innych przestępców. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i swojego mienia.

Nie zabieraj kosztowności
Złodzieje w tłumie czują się jak ryba w wodzie. Wybierając się na spotkanie modlitewne, lepiej więc nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów (np. biżuterii), dużych kwot pieniędzy czy wszystkich dokumentów.

Jednocześnie służby apelują, żeby nie mieć przy sobie ostrych narzędzi i innych przedmiotów, które mogą zostać uznane za niebezpieczne. Ponadto od 25 lipca do 1 sierpnia w Krakowie i gminie Wieliczka będzie obowiązywał zakaz noszenia i używania wyrobów pirotechnicznych.

Pilnuj pieniędzy
Pilnujmy portfela - zwłaszcza w miejscach, w których jest tłoczno. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to: torby i plecaki powinny być zamknięte i należy trzymać je blisko siebie, najlepiej z przodu. Lepiej też nie nosić dużej sumy w jednym miejscu, ale rozdzielić ją na mniejsze kwoty. Policjanci radzą też, by przechowywać gotówkę w wewnętrznych kieszeniach odzieży.

Pamiętajmy też o zachowaniu ostrożności przy korzystaniu z bankomatu. Najpierw sprawdźmy, czy czytnik kart i klawiatura nie wyglądają podejrzanie. A gdy już wprowadzamy PIN, zasłońmy klawiaturę.

Nie daj się nabrać
Należy też zwracać uwagę na próby oszustwa. Nie ulegajmy różnym „atrakcyjnym” propozycjom (np. tym dotyczącym sprzedaży różnych rzeczy) ani prośbom o pożyczkę pieniędzy bądź wymianę waluty.

Zabezpiecz mieszkanie
Czy udajemy się na spotkanie z Ojcem Świętym, czy też wyjeżdżamy z miasta - zabezpieczmy odpowiednio swój dom. Najważniejsze to upewnić się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte. A klucze zabierzmy ze sobą, zamiast zostawiać je pod wycieraczką, za doniczką na oknie itp.

Warto też zadbać o oświetlenie. Można np. zostawić włączone światło. Policjanci przypominają ponadto szczególnej dbałości o wartościowe przedmioty: zabezpieczmy je dodatkowo lub powierzmy zaufanej osobie. Sprzęt elektroniczny można oznakować w dyskretny sposób, warto też spisać numery fabryczne urządzeń. Jeśli to możliwe, poprośmy sąsiadów, by zwrócili uwagę na nasze mieszkanie.

Nie zgrywaj bohatera
Bądź czujny, nie zgrywaj bohatera i współpracuj ze służbami - to trzy podstawowe zasady zachowania się podczas zagrożenia atakiem terrorystycznym, zauważenia podejrzanej, porzuconej torby lub znalezienia się w grupie zakładników. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) opublikowało poradnik z informacjami, w jaki sposób postępować w takich sytuacjach.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa apelują, aby podczas ŚDM uważnie obserwować, co dzieje się dookoła nas. Chodzi głównie o miejsca publiczne: hipermarkety, środki komunikacji miejskiej czy miejsca spotkań dużych grup pielgrzymów. Naszą uwagę powinny zwrócić: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione bez opieki bagaże czy pakunki albo auta (zwłaszcza furgonetki) parkujące w nietypowych miejscach. Gdy tylko zauważymy coś podejrzanego, od razu zgłośmy to służbom porządkowym, zachowajmy spokój i bez panik i opuśćmy niebezpieczną strefę.

Funkcjonariusze podkreślają, że w żadnym wypadku nie należy zgrywać bohatera, także w sytuacji, gdybyśmy znaleźli się w grupie zakładników. Nie należy stawiać oporu, lecz zachowywać się spokojnie i czekać na akcję jednostki ratowniczej. Natomiast w trakcie operacji antyterrorystycznych nie należy uciekać, lecz położyć się na podłodze i trzymać ręce na głowie, a także słuchać instrukcji. Dopiero gdy zostanie wydany rozkaz wyjścia, należy niezwłocznie opuścić dane miejsce.

Ważne telefony

112 - europejski numer alarmowy

997 - policja

998 - straż pożarna

986 - straż miejska

12 446-73-33 - infolinia Komitetu Organizacyjnego ŚDM

987 - specjalny numer pomocy (niealarmowy, uzupełnienie infolinii ŚDM)

991 - pogotowie elektryczne

992 - pogotowie gazowe

993 - pogotowie cieplne MPEC

994 - pogotowie wodociągowe

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.