Czesław Wachnik

Żadnych podwyżek - mówią mieszkańcy

Maria Rudacka wybrała się z wnuczką na zakupy. - Decyzja rad-nych w sprawie podwyżki jest słuszna. Ludziom żyje się źle - mówi. Fot. C.Wachnik Maria Rudacka wybrała się z wnuczką na zakupy. - Decyzja rad-nych w sprawie podwyżki jest słuszna. Ludziom żyje się źle - mówi.
Czesław Wachnik

Wójt Szczańca chce wzrostu opłat za miejsce na cmentarzu, wjazd tam autem i wywóz śmieci. Radni byli przeciw, co cieszy mieszkańców.

Dziewięciu radnych było przeciw, czterej za, a dwaj wstrzymali się od głosu. Tym sposobem radni odrzucili propozycję wójta, by od lutego więcej trzeba było płacić za miejsce na cmentarzu komunalnym.

- Ja byłem przeciw - usłyszeliśmy od wiceprzewodniczącego rady Józefa Węcla.
Nasz rozmówca dodaje, że wynik głosowania był pewnym zaskoczeniem. A to dlatego, że komisja wcześniej zaakceptowała podwyżkę. - Pewnie dlatego, że nie była w pełnym składzie - tłumaczy radny. I argumentuje, że uzasadnienie podwyżki było miałkie, stąd nie przekonało radnych. Dlatego sprawa zapewne wróci na kolejnej sesji i wtedy wynik może być inny. - Nie widzę powodów do wzrostu opłat. Przykładowo w Lubrzy są one niższe, mimo że zostały podwyższone w czerwcu. Może zamiast pod-wyższać opłaty, lepiej ściągnąć pieniądze od tych, którzy zalegają - podpowiada radny.

Ludzie żądają czystości. Tylko to musi kosztować

Sekretarz Czesław Słodnik jest przekonany, że podwyżka jest niezbędna. Powodem są niskie wpływy przy wysokich kosztach: - Mamy komunalne cmentarze w Szczańcu, Koź-minku, Opalewie i Sma-rdzewie. W 2014 roku koszty ich utrzymania wyniosły 172 tys. zł, a przed rokiem 73 tys. zł. Większość z tej sumy trafiła na inwestycje, chociażby budowę dróg na cmentarzach czy ich ogrodzenie. Nie tylko. Za wywożenie śmieci z nekropolii płacimy rocznie ponad 30 tys. zł. Wpływy w 2014 roku wyniosły 8,4 tys. zł. Za 2015 rok jeszcze nie policzyliśmy, ale nie będzie to dużo więcej.

Nasz rozmówca jest zaskoczony, że konieczne są dodatkowe analizy. - Ludzie żądają czystości. Tylko to musi kosztować. Wpłaty nie pokrywają kosztów wywożenia śmieci. To nie jest normalne - przekonuje.

Panią Kazimierę spotkaliśmy przed bramą cmentarza w Szczańcu.

To dobrze, że radni nie zgodzili się na wzrost opłat. Przecież płacimy podatki. Wójt powinien się wstydzić.

Maria Rudacka wraz z wnuczką Małgosią wybrały się na zakupy. - Decyzja radnych jest właściwa. Czy oni nie wiedzą, że ludziom żyje się źle, że są biedni. Czy muszą jeszcze płacić za miejsce na cmentarzu? - pyta pani Maria.

W propozycji wójta znalazły się podwyżki niemal wszystkiego. I tak opłata za pojedynczy grób wzrosłaby (za 20 lat) z 160 do 180 zł, a za grobowiec podwójmy z 1.200 do 1.500 zł. Proponowano nowe opłaty. Za wywóz śmieci 200 zł (na 20 lat od każdego grobu) oraz 50 zł za każdy wjazd autem osobowym na cmentarz.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.