Zajmujesz bezpłatne miejsce na parkingu? Zapłacisz

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Eliza Gniewek-Juszczak

Zajmujesz bezpłatne miejsce na parkingu? Zapłacisz

Eliza Gniewek-Juszczak

Kto trzyma stare auto na parkingu, musi się liczyć z tym, że zostanie ono odholowane i trzeba będzie zapłacić za jego usunięcie, a potem za każdy dzień przechowywania.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym usuwanie pojazdów z drogi i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym jest zadaniem własnym powiatu. Radni powiatu nowosolskiego na ostatniej sesji przyjęli uchwałę, w której ustalili wysokość opłat i kosztów związanych z usunięciem i przechowywaniem różnego rodzaju wraków, zajmujących miejsca na parkingach. Koszty od stycznia przyszłego roku będą podobne do tych obowiązujących teraz. Od stycznia za usunięcie samochodu o masie do 3,5 tony zapłacimy 476 zł, a za dobę przechowywania takiego pojazdu – 39 zł. Odholowanie auta o masie całkowitej do 7,5 tony będzie kosztowało 594 zł, a za każdy dzień na strzeżonym parkingu – 51 zł.

Ustalone kwoty pokrywają to, co powiat musi opłacić, sprowadzając odpowiednie firmy, zajmujące się usunięciem pozostawionych pojazdów. Później te same koszty są nakładane na właścicieli pojazdów.

Do końca października z ulic miejscowości w powiecie usunięto 156 pojazdów, które blokowały miejsca na parkingach. Zgłosiło się po swoje auta 137 właścicieli.

Kiedy nasz nieużywany samochód może zostać odholowany na nasz koszt? Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Nowej Soli Krzysztof Kołodziejczak wymienia kilka takich sytuacji. – Najczęstsze przyczyny usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela to stan techniczny pojazdu, który zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, albo sytuacja, w której pojazd pozostawiony jest w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Odholowujemy także samochody, kiedy nie ma możliwości ich zabezpieczenia, jest tak w przypadku gdy kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub nieposiadająca uprawnień do kierowania – wyjaśnia naczelnik.

Zdaniem Mariana Ostapowicza w Nowej Soli najczęściej stare graty można je spotkać na ulicy 1 Maja i Kościuszki.
Edward Gurban Zdaniem Mariana Ostapowicza w Nowej Soli najczęściej stare graty można je spotkać na ulicy 1 Maja i Kościuszki.

Marian Ostapowicz, przedsiębiorca z Nowej Soli przyznaje, że przeszkadzają mu samochody, które blokują bezpłatne miejsca parkingowe. – Jak nieraz ktoś postawi takie auto, to stoi ono kilka dni, a nawet dłużej. My, kierowcy, którzy często przemieszczają się po mieście, szukamy miejsca na kilkuminutowy postój i nie możemy go znaleźć, bo blokują je albo te na sprzedaż, albo stare graty – mówi nowosolanin.

W zależności czy pojazd, zostaje porzucony, źle zaparkowany czy pozostawiony w nieodpowiednim miejscu, zostaje odholowany na parking, gdzie właściciel będzie mógł go odebrać. W przypadku pojazdów nieodebranych w terminie trzech miesięcy, powiat nowosolski występuje do sądu o ich przepadek. Wielu z właścicieli pozostawia swoje pojazdy nieodebrane, co kończy się wydaniem decyzji o naliczeniu kosztów za usunięcie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym. – Koszty te zobowiązany jest pokryć właściciel pojazdu lub też solidarnie właściciel i osoba dysponująca pojazdem w chwili jego usunięcia z drogi – dodaje naczelnik Kołodziejczak.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.