Zakaz palenia e-papierosów na przystankach i sprzedaży nieletnim: Rząd walczy z nałogiem

Czytaj dalej
Fot. arc.
Sławomir Cichy

Zakaz palenia e-papierosów na przystankach i sprzedaży nieletnim: Rząd walczy z nałogiem

Sławomir Cichy

E-papierosy są tak szkodliwe, że nie wolno ich palić na przystankach i sprzedawać nieletnim. Tak uznał rząd, który przyjął projekt ustawy anty e-papierosowej. Zabronione jest nawet sprzedawanie wymiennych pojemników z zapasowym płynem do e-papierosów. Czy to oznacza koniec papierosów elektronicznych, najbardziej popularnych wśród młodzieży?

Rząd przyjął projekt ustawy zakazujący sprzedaży e-papierosów nieletnim. Kiedy przepisy wejdą w życie, zakazane będzie sprzedawanie nieletnim nie tylko nowych e-papierosów ale także pojemników zapasowych z płynem zawierającym nikotynę i wszelkich akcesoriów. W sklepach właściciele będą też musieli umieścić w widocznym miejscu informację: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18".

Projektowana nowelizacja ustawy ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych to wynik dostosowanie polskiego prawa do unijnego.

Papierosy elektroniczne nie uwalniają od nałogu - twierdzi prof. Rokicki, torakochirurg z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚUM w Zabrzu.

Czy palisz papierosy elektroniczne?

CZYTAJ WIĘCEJ
PROF. ROKICKI: W E-PAPIEROSACH JEST NIKOTYNA. ONA ZABIJA

20 maja br. wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej, dotycząca wyrobów tytoniowych, której zapisy odnoszą się m.in. do kupowania i sprzedawania e-papierosów oraz płynów z nikotyną do ponownego ich napełniania.

Czy e-papieros jest szkodliwy? E-papierosy także szkodzą! [WYNIKI BADAŃ NAUKOWCÓW]

Nowela ustawy praktycznie zniesie różnice między tradycyjnymi a elektronicznymi papierosami. Zakazane będzie:

1. Palenia e-papierosów np. na przystankach autobusowych, w tramwajach i pociągach, halach sportowych, szpitalach, szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, lokalach gastronomicznych oraz na placach zabaw.
2. Zakazana będzie reklama e-papierosów a ich producenci i importerzy, nie będą mogli sponsorować imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych i zdrowotnych.
3. Zakazane będzie detaliczne sprzedawanie i kupowanie przez internet e-papierosów i płynów z nikotyną do nich, zarówno w kraju jak i za granicą.
4. Ustawa zobowiąże importerów i producentów nowych produktów związanych z e-papierosami, by co najmniej na 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem ich do obrotu, zgłaszali taki zamiar Inspektorowi do spraw Substancji Chemicznych.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Sławomir Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.