Zakaz palenia e-papierosów na przystankach i sprzedaży nieletnim: Rząd walczy z nałogiem

Czytaj dalej
Fot. arc.
Sławomir Cichy

Zakaz palenia e-papierosów na przystankach i sprzedaży nieletnim: Rząd walczy z nałogiem

Sławomir Cichy

E-papierosy są tak szkodliwe, że nie wolno ich palić na przystankach i sprzedawać nieletnim. Tak uznał rząd, który przyjął projekt ustawy anty e-papierosowej. Zabronione jest nawet sprzedawanie wymiennych pojemników z zapasowym płynem do e-papierosów. Czy to oznacza koniec papierosów elektronicznych, najbardziej popularnych wśród młodzieży?

Rząd przyjął projekt ustawy zakazujący sprzedaży e-papierosów nieletnim. Kiedy przepisy wejdą w życie, zakazane będzie sprzedawanie nieletnim nie tylko nowych e-papierosów ale także pojemników zapasowych z płynem zawierającym nikotynę i wszelkich akcesoriów. W sklepach właściciele będą też musieli umieścić w widocznym miejscu informację: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18".

Projektowana nowelizacja ustawy ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych to wynik dostosowanie polskiego prawa do unijnego.

Papierosy elektroniczne nie uwalniają od nałogu - twierdzi prof. Rokicki, torakochirurg z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚUM w Zabrzu.

Czy palisz papierosy elektroniczne?

CZYTAJ WIĘCEJ
PROF. ROKICKI: W E-PAPIEROSACH JEST NIKOTYNA. ONA ZABIJA

20 maja br. wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej, dotycząca wyrobów tytoniowych, której zapisy odnoszą się m.in. do kupowania i sprzedawania e-papierosów oraz płynów z nikotyną do ponownego ich napełniania.

Czy e-papieros jest szkodliwy? E-papierosy także szkodzą! [WYNIKI BADAŃ NAUKOWCÓW]

Nowela ustawy praktycznie zniesie różnice między tradycyjnymi a elektronicznymi papierosami. Zakazane będzie:

1. Palenia e-papierosów np. na przystankach autobusowych, w tramwajach i pociągach, halach sportowych, szpitalach, szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, lokalach gastronomicznych oraz na placach zabaw.
2. Zakazana będzie reklama e-papierosów a ich producenci i importerzy, nie będą mogli sponsorować imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych i zdrowotnych.
3. Zakazane będzie detaliczne sprzedawanie i kupowanie przez internet e-papierosów i płynów z nikotyną do nich, zarówno w kraju jak i za granicą.
4. Ustawa zobowiąże importerów i producentów nowych produktów związanych z e-papierosami, by co najmniej na 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem ich do obrotu, zgłaszali taki zamiar Inspektorowi do spraw Substancji Chemicznych.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Sławomir Cichy

Komentarze

35
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Anna

Ja rzuciłam palenie dzięki temu e-bookowi
http://rzucam.stebox.pl/ugcbq6u

Polecam przeczytać, mądre i praktyczne rady.

Trebron

Popieram w 100% zakaz używania e-papierosa w kinach, środkach komunikacji , knajpach itp. Sam przestałem palić i jakoś sobie nie życzę żeby ktoś siadał na przeciwko mnie np. w pociągu i dmuchał mi jak to zwiecie parą prosto w twarz. Ludzie chcecie palić chcecie stosować e-papierosy to stosujcie ale zachowajcie trochę umiaru i kultury bo nie którym jednak to może przeszkadzać.

Bierny e-palacz

Zawsze uważałem e-papierosy za ratunek dla palaczy "analogowych". Tysiąc razy lepiej inhalować samą nikotynę bez tych wszystkich okropności, którymi śmierdziuchy trują swoich niewolników i ich bliskich. Odkąd żona przeszła z czerwonych (firmy nie podam) na elektronika, jest wyraźnie zdrowsza. Nie przyszłoby mi do głowy, że po e-fajka sięgnie ktoś, kto nie jest ofiarą nałogu szukającą drogi wyjścia. Czy są jakieś statystyki, jakieś badania, ilu młodych ludzi zaczyna swoją, pożal się Boże, "przygodę" z nikotyną od elektronika właśnie?

Bobi

Popularne byly najlepsze...

Wiz

Dzięki e-papierosom są mniejsze wpływy kasy do budżetu z podatku akcyzowego od tradycyjnych papierosów, a że naobiecywało się to trzeba znaleźć gzieś pokrycie.

Lucjusz

Z każdej strony chcą nas wycyckać z kasy, bo tylko o to chodzi. W jaki sposób mój e-p tabaque przeszkadza ludziom stojącym metry ode mnie? Parą wodną?

Konrad

To zaczyna zakrawać o paranoję. Nieletnim oczywiście zakazać, ze względu na nikotynę, ale zakaz wapowania w miejscach publicznych to głupota. I tak będę ćmił mojego One, tylko tak, żeby nikt nie zauważył.

Majkel

Dymię e-papierosa one już dwa lata. Wcześniej paliłem zwykłe papierosy. Zauważyłem, że lepiej się czuje, mniej kaszle i mam trochę lepszą kondycje. Nawet mojej żonie przestało przeszkadzać to że palę.

Jan Dula

Skoro pan profesor Rokicki jako naukowiec twierdzi, że nikotyna z papierosów elektronicznych zabija to niech przedstawi dowody. Naukowe dowody proszę pokazać. Są opracowania naukowe ŚUM porównujące papierosy zwykłe i elektroniczne dowodzące, że elektroniczne to w zasadzie tylko nikotyna i w dodatku nie ma dymu bocznego szkodliwego dla otoczenia. Opracowanie prof. Sobczaka. Poszukajcie a znajdziecie. Kolejna dobra zmiana dla budżetu.

harry

Jak widać - dobra zmiana to kaszana!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.