Zakaz wychodzenia z domu. Nowe zasady społecznej kwarantanny: co można robić, a czego nie wolno?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.pl
Olga Goździewska-Marszałek

Zakaz wychodzenia z domu. Nowe zasady społecznej kwarantanny: co można robić, a czego nie wolno?

Olga Goździewska-Marszałek

Polski rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domu. Ale co to oznacza w praktyce? Możemy wyjść jedynie w sprawach niezbędnych, czyli na zakupy, do pracy, na spacer z psem. Ale czy za konieczne można uznać bieganie? Niedzielną mszę w kościele czy cerkwi? Albo przejażdżkę rowerem przez dwa osiedla? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Za hasło tygodnia można uznać zdanie "zakaz wychodzenia z domu". Tak brzmią nagłówki w mediach i tak obecny stan społecznej kwarantanny (obowiązujący od 24 marca do 11 kwietnia) określają politycy. Faktycznie rząd wprowadził bardziej restrykcyjne zasady, dotyczące ogólnej kwarantanny i wprowadził zakaz wychodzenia z domów bez „wyraźnej konieczności”.

Na początku każdy był nieco zdezorientowany komunikatem rządu.

- Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Przed nami trudna faza. Będą one dotyczyć każdego z nas, życia codziennego. Ta decyzja jest niezbędna. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnym, wyjściem do sklepu, wyprowadzeniem psa, odłóżmy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Co to oznacza w praktyce? Mamy zrezygnować ze spacerów po lesie, bieganiu po parku, niedzielnej mszy?

Centrum Informacyjne Rządu podkreśla, że nowe przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer, bieganie czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).

Możemy więc swobodnie uprawiać sporty na powietrzu, zachowując bezpieczną odległość od innych osób. Trzeba przyjąć do serca zasadę: nie wychodzę, jeśli nie muszę i ograniczać opuszczanie domu do minimum. Ale co jeszcze wolno nam robić, a czego nie? Odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez naszych Czytelników w wiadomościach do redakcji oraz w komentarzach pod artykułami. Korzystamy z wiarygodnych źródeł, tj. wypowiedzi ekspertów oraz rządowych stron.

Zakaz wychodzenia z domu - pytania i odpowiedzi

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?
To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków, uprawienie sportu, opieka nad inną osobą poza domem.

Mogę zabrać dziecko na plac zabaw?
Ograniczenia dotyczą placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Nie można zabrać dziecka na plac zabaw.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Czy mogę pojechać na święta do rodzinnego domu i spotkać się z rodziną?
To nie jest proste pytanie. Rząd nie zabrania takich spotkań. Ale zastanów się czy wyjazd jest konieczny. Szczególnie jeśli nie będziesz się poruszać własnym środkiem transportu.

Mogę odwiedzić babcię od czasu do czasu?
Pamiętaj, że osoby starsze są najbardziej narażone na powikłania po zakażeniu koronawirusem. Jeśli nie potrzebują Twojej pomocy, lepiej do nich zadzwonić niż odwiedzać. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo najbliższych.

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Mogę podwieźć koleżankę z innego piętra w biurowcu do pracy?
Możesz narazić ją i siebie na zakażenie. Lepiej zrezygnować z takich uprzejmości.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?
W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?
Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Rząd nie zamyka sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę). Są jednak wyjątki, jeśli masz pole nawet kawałek za granicą państwa... Czytaj więcej: Rolnikom z Suwalszczyzny koronawirus odciął pola na Litwie. Wójtowie szukają ratunku

Co ze zgromadzeniami publicznymi?
Jest zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Są jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Rząd zachęca wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie jest zawieszone funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzone są jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Masz pytanie? Napisz w komentarzu.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
[promo]2579;1[/promo]
[promo]2581;1[/promo]

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
🔔🔔🔔
Olga Goździewska-Marszałek

Komentarze

13
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

piotr.rapp334

Jeżeli mam 13 lat i chce wyjść jutro 27 marca 2021 do kolegi to jakie są obostrzenia dot. Takiej sytuacji

Emila Juszczak

Dzień dobry mam takie pytanie czy mogę wyjść z dziećmi na dwór?

Emila Juszczak

Dzien dobry mam takie pytanie czy moge wyjsc z dziecmi na spacer.

Amelka Maciszewska

Czy mogę się spotkać z chłopakiem który mieszka odemnie 150 km , podróż odbyła by się własnym samochodem ?

Maria Majorowicz

Czy mozna jechać za miasto nad rzekę tam nie ma żadnych ludzi i spacerować

SzybkiBolek

Jesli jestem niepelnoletni (18 bedzie w tym roku) to moge wyjsc i zrobic babci zakupy pomimo tego ze jest zakaz wychodzenia dla ludzi ponizej 18 roku zycia?

Patrycja Patrycja

Czy po kwarantanie będzie mògł przyjechać chłopak do dziewczyny ?

Przemek Ziemkiewicz

Czy gdy jestem synem rolnika i 4 kwietnia będę miał ukończone 18 lat to czy w te 3 dni mogę opuszczać podwórko i jechać wykonać jakąś pracę na polu? Oczywiście mam prawo jazdy kat T

marta_g

Dlaczego w autobusie może być 35 osób na raz a w kościołach tylko 5?
Autobusem do pracy jeździ się obowiązkowo codziennie, we Mszy obowiązkowo uczestniczy się raz w tygodniu...
Więc gdzie jest w tym logika???

Adam G

Czy mogę uprawiać działkę pracowniczą?

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.