Joanna Boroń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, co pracownicy robią podczas zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, co pracownicy robią podczas zwolnień lekarskich Fot. archiwum polskapress
Joanna Boroń

W Zachodniopomorskiem kontrola zwolnień lekarskich w 2017 roku przyniosła 5,4 mln zł wstrzymanych bądź cofniętych świadczeń chorobowych. W całym kraju ZUS zaoszczędził ponad 200 milionów złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował zeszłoroczne kontrole tzw. prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

22 tysiące kontroli w Zachodniopomorskim

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają ją za zdrową, to skracają zwolnienie. Przy drugim typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory będący na zwolnieniu wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.