Zakład Ubezpieczeń Społecznych: nie czekaj w kolejce, zarezerwuj wizytę przez Internet!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jakub Kłyszejko

Zakład Ubezpieczeń Społecznych: nie czekaj w kolejce, zarezerwuj wizytę przez Internet!

Jakub Kłyszejko

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się zapewnić swoim klientom maksimum bezpieczeństwa. Jednym z rozwiązań jest możliwość umówienia wizyty w ZUS na konkretny dzień i godzinę, co pozwala uniknąć oczekiwania w kolejce, a także wpływa na bezpieczeństwo petentów.

Umów się przez Internet

Wizytę w ZUS można umówić przez Internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil, w panelu ogólnym rozwinąć menu "Wizyty", „Rezerwacja wizyty w ZUS” i wybrać pozycję „Rezerwacja wizyty”. Następnie należy wybrać placówkę, którą chce się odwiedzić, grupę spraw, której dotyczy wizyta oraz termin. Wizytę można zarezerwować maksymalnie godzinę przed jej planowanym terminem. Na miejscu obsługa ZUS pokieruje do właściwego stanowiska.

Rozliczenia, zmiana danych, czy dostęp do PIT-ów

Poprzez Platformę Usług Elektronicznych można nie tylko zarezerwować wizytę, ale także m.in. składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne). Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, emeryci i renciści złożyć wniosek o zmianę danych oraz mają dostęp do swoich PIT-ów. Ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury, a świadczeniobiorcy mają dostęp do szczegółowych informacji o otrzymanych świadczeniach i mogą sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie.

WIDEO: ZUS weryfikuje wypłacane świadczenia antykryzysowe

Bardzo prosta obsługa

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście w każdej placówce ZUS.

Kolejne innowacje i wideorozmowy

Wkrótce uruchomione zostaną e-wizyty w formie wideorozmowy z ekspertem ZUS. W Gorzowie Wlkp. nowa usługa ruszy 29 października natomiast w Zielonej Górze 4 listopada. Dzięki niej będzie można załatwić sprawę w bez wychodzenia z domu.

Jakub Kłyszejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.