Zakładnicy RIO

Czytaj dalej
Tomasz Maleta

Zakładnicy RIO

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

W lipcu ubiegłego roku Regionalna Izba Obrachunkowa przyznała, że prezydent dobrze wykonał budżet za 2015 rok. Unieważniła uchwałę rady miasta, która miała odmienne zdanie. Co więcej, w uzasadnieniu nie zostawiła suchej nitki na większości spod szyldu PiS. Tyle że miesiąc później kolegium RIO w pełnym składzie większością głosów podtrzymało decyzję rady miasta o braku absolutorium dla prezydenta.

Po dwunastu miesiącach sytuacja się powtarza. Trzyosobowy skład orzekający RIO ponownie nie zostawił suchej nitki na radnych, czyli de facto klubie PiS. Nie znalazł cienia merytorycznego alibi, by podżyrować uchwałę o nieudzieleniu absolutorium Tadeuszowi Truskolaskiemu za 2016 rok. Pytanie tylko, co zrobi teraz kolegium RIO, do którego zapewne odwoła się większość w radzie miasta. Bo w zeszłym roku podjęło salomonową decyzję, którą wpisało się w gierki polityczne. Na przekór logice, buchalterii, statystyce. Dziś jest jej zakładnikiem.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.