Zamieszanie z nową segregacją śmieci na Podkarpaciu. Mieszkańcy są zdezorientowani

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Zamieszanie z nową segregacją śmieci na Podkarpaciu. Mieszkańcy są zdezorientowani

Bartosz Gubernat

W podkarpackich miastach zamieszanie z odbiorem śmieci. Nowe zasady segregacji, które miały obowiązywać od 1 stycznia, w niektórych gminach nie weszły w życie.

Zmiany w systemie zagospodarowania odpadów są nieuniknione i wynikają z konieczności dostosowania się Polski do unijnych wymogów dotyczących recyklingu. Zgodnie z ustaleniami w 2020 roku nasz kraj ma osiągnąć 50-procentowy poziom odzysku surowców. Tymczasem według oficjalnych szacunków, na dzisiaj nie wynosi on nawet 30 procent.

W wypełnieniu tych obowiązków ma pomóc nowy system segregacji. Zamiast dotychczasowych dwóch frakcji – suchej i mokrej, Polacy będą musieli dzielić odpady na pięć rodzajów. Zmiany, jakie następują w systemie zbiórki i segregacji odpadów w gminach wymuszą m.in. częstsze kursy śmieciarek.

Z tego powodu na przykład w Rzeszowie do domów jednorodzinnych będą musiały podjeżdżać 11 zamiast 7 razy miesięcznie, a do bloków 6 zamiast 3 razy w tygodniu.

Rośnie też ilość odpadów wytwarzanych w mieście. W 10 miesięcy 2018 r. było więcej o ponad 5,5 tys. ton, niż w takim samym okresie 2017 r. W tym czasie na terenie Rzeszowa MPGK zebrało 61 540 ton różnych śmieci. Od stycznia doszły do obsługi jeszcze osiedla Matysówka i druga część Miłocina, które produkują rocznie ok. 1 tys. ton odpadów.

- Wzrósł także koszt zagospodarowania odpadów. Do czerwca ubiegłego roku płaciliśmy średnio 225 zł za tonę, tymczasem teraz to 302 zł w nowym zakładzie termicznego przetwarzania śmieci i 365 zł na składowisku w Kozodrzy

– wylicza Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK Rzeszów.

W dalszej części artykułu:

 • dlaczego wywóz śmieci ma być droższy
 • jak sytuacja wygląda w podkarpackich miastach
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.