Weronika Wojciechowska

Zapisane, więc niezapomniane. Historie kościańskich rodzin

Latem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie odbyło się spotkanie promujące już drugą książkę autorki. Debiutem literackim Aleksandy Szukalskiej Fot. Weronika Wojciechowska Latem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie odbyło się spotkanie promujące już drugą książkę autorki. Debiutem literackim Aleksandy Szukalskiej była wydana w 2002 roku książka pt. „Umierać jak Polak” także o tematyce historycznej.
Weronika Wojciechowska

Aleksandra Szukalska mieszkanka Kościana wydała już drugą książkę o tematyce historycznej. Tym razem są to wspomnienia prawdziwych wydarzeń opartych na tle historycznym.

Opisuje życie rodzin Fabiańczyków, Szukalskich oraz Szafranków. Praca nad książką trwała siedem lat. Wydawcą jest Biblioteka Miejska w Kościanie. Książkę można zakupić w księgarni Cichorzewskich przy ul. Strzeleckiej.

Do powstania książki zainspirowała ją mama, która opowiadała jej historie bliskich i dociekała prawdy o losie członków swojej rodziny.

Prace nad książką pt. „Historie życia” rozpoczęły się już w 2010 roku od stworzenia notatek dotyczących członków rodzin Fabiańczyków, Szafranków oraz Szukalskich. Jak mówi sama autorka, przyczyn do stworzenia tych zapisków było wiele.

- Przede wszystkim chciałam pozostawić wspomnienia dla potomnych rodziny

- tłumaczy Aleksandra. - Chciałam też ukazać i przekazać przyszłym pokoleniom choć w ogólnym zarysie jak zachodziły przemiany ustrojowe zachodzące w Polsce i ich skutki, zmagania Polaków spowodowane wojnami i politycznymi reżimami - podkreśla mieszkanka Kościana.

Historie rodzinne zawarte w książce obejmują okres od zaboru pruskiego, poprzez wojny, okresy powojenne aż do czasów współczesnych. Celem książki było też opisanie autentycznych wydarzeń i historii, wbrew, jak sama autorka zaznaczyła, kontrowersyjnych i propagandowych wypowiedzi na temat przeszłości.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Weronika Wojciechowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.