Zapraszamy do lektury Śląska Plus

Czytaj dalej
Maria Zawała

Zapraszamy do lektury Śląska Plus

Maria Zawała

Wybory, górnictwo, Wszystkich Świętych, kultura i wiele innych tematów. Filmy, mapy, infografiki. Zapraszamy.

W tym tygodniu:

Śląskie w liczbach: Aktywność ekonomiczna ludności w latach 2005-2014 w woj. śląskim
Przedstawiamy drugą część infografik dotyczących aktywności ekonomicznej ludności województwa śląskiego. W drugiej części znalazły się dane prezentujące wskaźniki zatrudniania osób niepełnosprawnych w wieku 16-64 lata oraz współczynniki aktywności zawodowej wg płci i wieku. Prezentowane dane dotyczą lat 2005-2014.

Jak cię widzą, tak cię piszą. Dziś oceniamy styl Krystyny Kaszuby [AKTYWNE ZDJĘCIE]
Tatiana Szczęch, właścicielka Centrum Kreowania Wizerunku SYNERGIA, ocenia stylizację Krystyny Kaszuby, założycielki „Twojego Stylu”.

Zmiana warty wśród polityków w Śląskiem. Przepadli wytrawni gracze, narodziły się nowe gwiazdy
Zwycięzcy wyborów? To chyba oczywiste. Trudno byłoby wskazać znaną postać w pierwszym szeregu polityków PiS, której wyborcy podstawili w niedzielę nogę. Nowoczesna wygrała, Kukiz też. Przegrała PO, przegrała Zjednoczona Lewica i wierchuszka PSL. A konkretnie kto? Tu, również w regionie, jest kilka niespodzianek.

TOP 8 najpoważniejszych zdarzeń w czasie Wszystkich Świętych i Zaduszek
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas, w którym odwiedzamy groby bliskich. Często musimy jednak do nich dojechać kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów. Dlatego też policjanci apelują o ostrożność.

Śląskie z góry? Oczywiście! Polecamy [INTERAKTYWNA MAPA]
Jeszcze kilkanaście lat temu, jeśli chciało się obejrzeć panoramę Beskidów, wjeżdżało się kolejką na Czantorię. Widok na Katowice? Kawa lub obiad w Sky Barze znajdującym się na ostatnim piętrze Altusa (najwyższego budynku w Śląskiem). Z roku na rok miejsc, z których możemy oglądać nasz region z góry jest coraz więcej.

Węgiel bez wielkich graczy [INTERAKTYWNA MAPA]
Nie ma odwrotu od fuzji górnictwa i energetyki. Mówią o tym zarówno politycy PO, jak też PiS-u. Skutkiem tego będzie jednak rozproszenie kopalń. Mniej do powiedzenia będą mieli też sami górnicy.

Poślubić bestię i przeżyć. Nie zawsze się uda
Znalazła się chętna do wyjścia za mąż za Mariusza Trynkiewicza. Kobiet, które chcą wyjść za mąż za mordercę, najlepiej sławnego, jest więcej niż takich przestępców - mówi psycholog dr Aleksandra Sarna. Złudzenia mogą zmienić się w horror.

Krwawe Walentynki 2015. Dziewięć miesięcy później. Portret zabójcy i ofiary
27-letnia Hanna zginęła, bo nie potrafiła wyplątać się z toksycznego związku, który ją niszczył. Mężczyzna, który ją zabił, sam się potem powiesił. Ta tragedia wstrząsnęła Tychami. Minęło dziewięć miesięcy. Śledztwo ciągle trwa. Rodzice nie mogą się otrząsnąć po stracie ukochanej córki.

„Obertaniec - oberwaniec", czyli folklor w nowej odsłonie [WIDEO]
Nowatorska muzyka połączona z tradycją i folklorem, pasja do śpiewu i tańca oraz cała paleta emocji - to wszystko znajdziemy w spektaklu muzyczno - tanecznym „Obertaniec - oberwaniec". Tworzą go młodzi ludzie z trzech studenckich zespołów folklorystycznych ze Śląska. Autorem projektu jest Zofia Czechlewska, reżyser, choreograf, wieloletnia tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. S. Hadyny. Premiera miała miejsce 22 października w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Asymetryczna Dama, muza Witkacego, spoczywa na cmentarzu w Katowicach
Asymetryczna Dama, muza Witkacego, przez lata mieszkanka Katowic, tu zmarła i została pochowana. Przed śmiercią podarowała miastu 26 portretów i jeden autoportret autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. To m.in. dzięki tej kolekcji powstało Muzeum Historii Katowic. Muzealnicy pamiętają o niej, od lat dbają o jej mogiłę na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

Plama na gminnym honorze
80 lat temu kilku urzędników gminy Świętochłowice trafiło do więzienia. Szajka zamieniała fałszywe pieniądze na prawdziwe banknoty w kasie urzędu. O takim skandalu pod nosem władz gminnych w Świętochłowicach jeszcze nie słyszano.

Siostry boromeuszki opiekowały się chorymi i rannymi [ZDJĘCIA, WIDEO]
Mija 150 lat od przyjazdu do Wodzisławia Śląskiego sióstr boromeuszek. Na stałe wpisały się w historię miasta.

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w miłości [WYWIAD]
O tym, jak prawie dwie dekady żyje się z niepełnosprawnym partnerem. O pokonywaniu barier architektonicznych, codziennych rytuałach akceptacji, uśmiechu i wielkiej miłości mówi nam Sylwia Paradowska, mieszkanka Żor, która napisała książkę pt. „Nieugięci... Jak kochać i być kochanym?”. Spotkanie z autorką odbędzie się 11 listopada w Scenie na Starówce. Początek o godzinie 15.30. Wstęp jest wolny!

Uczą dzieci o regionie, nie tylko o Śląsku
Edukacja regionalna, wbrew wiedzy wielu polityków, jest w szkołach i przedszkolach woj. śląskiego. Do uczniów i nauczycieli trafi wkrótce multimedialny podręcznik do tej nauki.

Kto odpowiada za tragedię w hali Międzynarodowych Targów Katowickich?
W styczniu 2016 roku minie 10 lat od zawalenia się dachu hali targowej, pod którym zginęło 65 osób. „Pytanie, kto zawinił i ponosi za całą tę sytuację odpowiedzialność, jest kłopotliwe” - napisali w nowej opinii dla katowickiego sądu biegli z Politechniki Krakowskiej.

Miejsca spoczynku znanych Ślązaków [INTERAKTYWNA MAPA]
W niedzielę Wszystkich Świętych. Dzień obcowania z tymi, którzy odeszli. Dzień zadumy i refleksji nad życiem i przemijaniem. Odwiedzając groby naszych bliskich powinniśmy wiedzieć, że tuż obok, często na wyciągnięcie ręki, spoczywają osoby zasłużone dla nie tylko dla naszego regionu, ale w wielu przypadkach całej Polski.

Raciborzanom i Ślązakom, którzy wyjechali do Niemiec i tęsknią... pokazuje Racibórz
Andreas Rim, który w latach 80. wyjechał do Niemiec jednoczy raciborzan i Ślązaków za granicą Polski. Założył na facebooku profil, z którego dawni raciborzanie czytają o tym, co dzieje się w mieście.

Mija już rok... Sukcesy i porażki nowego prezydenta Rybnika [WIDEO]
Młody, naiwny, niedoświadczony, nie da sobie rady - powtarzali blisko rok temu przeciwnicy Piotra Kuczery, nowego prezydenta Rybnika. Po wyborczej batalii, ten 38-letni historyk, nauczyciel jednej z rybnickich szkół srednich, wygrał z Adamem Fudali, który nieprzerwanie od 16 lat rządził Rybnikiem. Mija powoli rok od momentu kiedy Kuczera rozpoczął pracę w okazałym gmachu przy ulicy Chrobrego w Rybniku. Jak sobie radzi? Oto nasz, subiektywny ranking jego sukcesów i porażek.

Węzeł A4 w Mysłowicach: historia węzła oraz rady, jak na nim jechać

Kto jeszcze pamięta, że punkt poboru opłat na A4 miał być właśnie przy węźle Mysłowice? Dlatego też węzeł ten... nigdy nie został skończony. W końcu jest przebudowywany.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.