Zapraszamy do odpoczynku w woj. lubuskim z naszym przewodnikiem turystycznym

Czytaj dalej
Dariusz Chajewski

Zapraszamy do odpoczynku w woj. lubuskim z naszym przewodnikiem turystycznym

Dariusz Chajewski

W naszym przewodniku znajdziecie portrety 50 jezior, porady, ciekawostki, historyczne sensacje i przyrodnicze rekordy. Do tego wspaniałe mapy i imponujące fotografie. To propozycja niebanalnych wycieczek, ale też inne spojrzenie na Ziemię Lubuską.

W Lubuskiem znajdziemy 519 jezior o łącznej powierzchni 13 009,8 ha. Największym jeziorem regionu jest Jezioro Sławskie o powierzchni zwierciadła wody 817,3 ha, a następne w kolejności to jeziora Osiek wraz z Ogardzką Odnogą (532,5 ha) i Niesłysz (486,2 ha). Najgłębszym jeziorem województwa, a dziesiątym w Polsce jest jezioro Ciecz (Trześniowskie) – 58,8 m. Ponad 40 m głębokości ma jezioro Lipie (42,0 m). Największą objętość wody magazynują jeziora: Osiek ponad 50 mln m3, Sławskie 42,6 mln m3 i Ostrowiec 36,4 mln msześc.

Skąd ta rzeźba Lubuskiego?

Opis większości z naszych akwenów rozpoczyna się od określenia "polodowcowe". Co to oznacza? A to, że wszystko zaczęło się dawno temu, gdy ostatni raz nasz region przypominał Antarktydę. Gdy przez pięć tysięcy lat znajdowaliśmy się pod pokrywą lodową o grubości ok. 0,5 - 1 km. Był to czas formowania się lubuskiego krajobrazu, powstawały moreny czołowe, moreny denne, sandry, ozy, kemy, pradoliny i oczywiście jeziora. Najwięcej mamy tych rynnowych. W strefach pagórkowatych czołowo-morenowych są one tak liczne, że całe regiony Polski przybrały nazwę pojezierzy.

Rzeźba terenu województwa lubuskiego została ukształtowana przez dwa ostatnie zlodowacenia - środkowopolskie (południe regionu) i bałtyckie (północ). Zlodowacenie bałtyckie - około 12 - 15 tys. lat temu - nie objęło całego regionu. Jego zasięg wyznacza linia łącząca Gubin - Lubsko - Zieloną Górę - Sławę.

Czy wiesz, że…

…żeby dotknąć dna Jeziora Trześniewskiego, musiałbyś zanurkować na 58,8 m! Jest najgłębsze w Środkowym Nadodrzu i dziesiąte w tych rekordach w kraju. Możesz na nie spojrzeć z góry Bukowiec, najwyższego wzgórza na Ziemi Lubuskiej.
…masz w zasięgu ręku najdłuższy po mazurskich szlak żeglugowy w Polsce. Zaczynasz na przystani nad Jeziorem Chomętowskim, potem jeszcze Osiek, Lipie, Słowa. 1000 ha lustra wody tylko Twoje. I relaks na największej plaży w regionie nad Długiem.

…na Łuku Mużakowskim zobaczysz jeziora w kolorze turkusowym pomarańczowym. Wyglądają jak poprawione przez komputerowy program graficzny. Czy już je widziałeś?

A to tylko trzy z kilkudziesięciu niespodzianek, które opiszemy w naszym niezwykłym przewodniku. Portrety 50 jezior, porady, ciekawostki, historyczne sensacje i przyrodnicze rekordy. Do tego wspaniałe mapy i imponujące fotografie. To propozycja niebanalnych wycieczek, ale też inne spojrzenie na Ziemię Lubuską.

POLECAMY:
SERWIS WINOBRANIOWY

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.