Zasadzili Tulipany Mocy. To akcja, która przypomina o chorych dzieciach

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Zasadzili Tulipany Mocy. To akcja, która przypomina o chorych dzieciach

Agata Sawczenko

2,5 tysiąca cebulek czerwonych tulipanów i ponad setka czerwonych balonów puszczonych w niebo. To efekt edukacyjnej – kolejnej już akcji stowarzyszenia Pro Salute. - Chcemy, by jak najwięcej ludzi usłyszało o dystrofii mięśniowej – mówi prof. Elżbieta Krajewska-Kułak, szefowa stowarzyszenia, które od dwóch lat pomaga dzieciom cierpiącym na tę chorobę.

Dystrofia mięśniowa dotyka przede wszystkim chłopców. Choroba sprawia, że ich mięśnie przestają pracować. Najpierw są w stanie samodzielnie się poruszać, potem chodzą o kulach, siadają na wózki. Po jakimś czasie bywa, że chore dzieci nie są w stanie podnieść nawet ręki.

Niestety, przestają działać również mięśnie, które odpowiadają za funkcje życiowe, na przykład oddychanie. Dzieci żyją więc na tykającej bombie zegarowej. Trudno jest nawet przewidzieć, kiedy odejdą. Średnia ich życia to zaledwie 16-18 lat.

Aby jak najdłużej pozostać w formie, dzieciaki potrzebują ciągłej rehabilitacji. Niestety, nie ma leku, który zwalczałby przyczynę choroby. Na szczęście w białostockim Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, w klinice rehabilitacji, odkryto, że jeden z leków jest w stanie opóźniać postępowanie choroby. Nie jest on jednak refundowany przez NFZ. Aby pomóc rodzinom chorych dzieci, Pro Salute zbiera pieniądze na kuracje.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.