Zatrucie Warty: Prokuratura oskarża szefa Brosa, ale nie ustaliła, kto wylał truciznę. Proces się nie odbędzie?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jasiczek
Łukasz Cieśla

Zatrucie Warty: Prokuratura oskarża szefa Brosa, ale nie ustaliła, kto wylał truciznę. Proces się nie odbędzie?

Łukasz Cieśla

Prokuratura oskarżyła Piotra M., szefa firmy Bros, w sprawie wielkiego zatrucia rzeki Warty. W akcie oskarżenia wskazała też na liczne zaniedbania w firmie, w tym olbrzymią niewiedzę głównego technologa w Brosie. A biegli dodają, że traktowanie rzeki jako kloaki to przykład barbarzyństwa ekologicznego. Ale proces szefa Brosa może się nawet nie rozpocząć.

Wiemy, co ustaliła poznańska prokuratura ws. spektakularnego zanieczyszczenia rzeki Warty. W październiku 2015 roku doszło do śnięcia co najmniej 3 ton ryb na odcinku od mostu Lecha w Poznaniu do Chojna pod Wronkami. Straty Polskiego Związku Wędkarskiego oszacowano na 1,2 mln złotych.

Choć najpierw zarzuty postawiono czterem pracownikom firmy Bros, ostatecznie ich wątek został umorzony. Autorka aktu oskarżenia prokurator Agnieszka Nowicka wskazała piątego podejrzanego: szefa firmy Piotra M.

W kwietniu 2018 roku oskarżyła go, że polecił nieustalonym osobom wylanie co najmniej 24 kg szkodliwej transflutryny do studzienki. Sieć miała swoje ujście do Warty. Dostanie się trucizny do rzeki spowodowało katastrofę ekologiczną.

Jednak Piotr M. może uniknąć procesu. W poniedziałek 7 stycznia poznański sąd ma postanowić, czy akta sprawy wrócą do prokuratury w celu uzupełnienia materiału dowodowego. Domaga się tego adw. Paweł Sowisło, obrońca oskarżonego. Wskazuje na błędy w akcie oskarżenia. Sąd może przychylić się do jego opinii. W grudniu, podczas pierwszego posiedzenia, sędzia Jan Kozaczuk powiedział, że akt oskarżenia ma pewne braki.

Milczący szef Brosa

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. co znalazło się w akcie oskarżenia, dowiesz się też, co zeznał główny technolog w firmie.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.