Zatrucie Warty w Poznaniu: Materiał prokuratury poszlakowy? Jakie śledczy mają dowody na winę spółki Bros?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jasiczek
Marta Danielewicz

Zatrucie Warty w Poznaniu: Materiał prokuratury poszlakowy? Jakie śledczy mają dowody na winę spółki Bros?

Marta Danielewicz

Zdaniem zarządu spółki Bros w sprawie zatrucia rzeki Warty i skierowania aktu oskarżenia przeciwko Piotrowi M., „materiał prokuratury ma charakter wybitnie poszlakowy”. Przeanalizowaliśmy trwające prawie trzy lata śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej na Warcie, do której doszło w nocy z 23 na 24 października 2015 roku. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i inspektorzy WIOŚ zebrali sporo materiału dowodowego. Czy jest wystarczający?

Po trzech latach trudnego śledztwa, Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zakończyła dochodzenie w sprawie zatrucia rzeki Warty. Akt oskarżenia przeciwko Piotrowi M. trafił do Sądu Rejonowego Stare Miasto w Poznaniu. Miał on zlecić wylanie do rzeki toksycznych odpadów, w wyniku czego doszło nie tylko do zanieczyszczenia wody, ale również degradacji środowiska. Zdaniem ekologów szkody poczynione w naturze są ogromne, a odbudowanie ekosystemu rzecznego zajmie jeszcze parę dobrych lat.

Kim jest oskarżony?

Prokuratura potwierdza, że Piotr M. pełni czynności zarządcze w spółce, której nazwy śledczy nie chcą jednak podać. Dlaczego?

– To na razie akt oskarżenia. Nazwa spółki zostanie ujawniona dopiero po prawomocnym wyroku

– tak postawę śledczych argumentowała Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka prokuratury.

Jednak sprawa zatrucia Warty od dłuższego już czasu kojarzona była tylko z jedną poznańską firmą, produkującą środki m. in. owadobójcze. To Bros. Piotr M. w spółce pełni funkcję prezesa. Odmówił on jednak składania

Z Warty wyłowiono aż 20 ton śniętych ryb
Piotr Jasiczek Z Warty wyłowiono aż 20 ton śniętych ryb

wyjaśnień i nie przyznaje się do zarzuconego mu czynu. A zdaniem prokuratury to właśnie Piotr M. delegował swoim pracownikom zadania związane ze składowaniem odpadów niebezpiecznych, a następnie ich nielegalnym pozbyciem się. Zdaniem śledczych polecał on składować na terenie magazynu wbrew przepisom ustawy o ochronie środowiska odpady niebezpieczne w postaci substancji ciekłych, które były jednocześnie bardzo toksyczne. Następnie polecił swoim podwładnym usunięcie wskazanych substancji przez wylanie ich do kanalizacji magazynu tj. do studzienki ściekowej połączonej z kolektorem ściekowym z rzeką Wartą.

W toku prowadzonego śledztwa prokuratura wcześniej postawiła zarzut popełnienie przestępstwa przeciwko środowisku - spowodowanie znacznych rozmiarów zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym, czterem pracownikom Brosa, w tym prokurentowi, którzy mieli bezpośrednio być odpowiedzialni za katastrofę na Warcie.

Czytaj też: Zatrucie Warty: Prezes dużej spółki Bros oskarżony o skażenie rzeki toksycznymi substancjami

Nie przyznawali się do winy, najpierw złożyli wyjaśnienia, a potem się z nich wycofali. Jednak prokuratura odstąpiła od tych zarzutów, wychodząc z założenia, że pracownicy tylko wykonywali polecenia swojego przełożonego. Co więcej, śledczym nie udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, kto faktycznie wylał odpady niebezpieczne do kanalizacji ściekowej, którą trafiły do rzeki.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jak do sprawy odnoszą się przedstawiciele firmy Bros?
 • Dlaczego śledczy uznali, że winny zatrucia jest Bros?
 • Czy do zatrucia mogło dojść przez przypadek, czy było to działanie celowe?
 • Co wykazały kontrole?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.