Zatwierdzili miejscowy plan na teren po jednostce

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Zatwierdzili miejscowy plan na teren po jednostce

Monika Smól

Radni miejscy uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na teren po jednostce wojskowej przy ul. Biskupiej w Chełmnie.

- Objęliśmy planem cały teren po byłej jednostce wojskowej - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna projektant Maciej Kornalewski. Najwięcej pytań padło o planowaną wielkość parkingu.

Projektant podkreślał, że do tej pory teren ten był zamknięty, więc był objęty planem, ale nie miał wewnętrznego planu.

- Teren przeznaczony zostanie pod funkcje usługowe i mieszkaniowe wielorodzinne - informuje projektant. - Właścicielami są miasto i starostwo. Zapisy są szersze niż pierwotnie zakładaliśmy, ponieważ większość budynków to zabudowa usługowa publiczna. Ale to już ma wartość publiczną, więc wpisaliśmy usługi, a nie usługi publiczne, aby nie zawężać funkcji i by w razie czego można było łatwiej sprzedać.

Wyznaczona została ponadto droga publiczna - na całym obszarze objętym planem.

- I będzie parking, który także obsługiwał będzie wszystkie obiekty - dodaje Maciej Kornale-wski. - W związku z tym, że zaplanowano tam budownictwo wielorodzinne, a niemal każdy ma samochód, więc parking jest bardzo ważny. Jest tam teren zielony, na nim też wyznaczyliśmy pojedyncze miejsca parkingowe.

Radny Adam Ziemecki miał pytanie do projektanta.

- W lutym też przyjmowaliśmy plan na inne obszary, ale wojewoda uchylił nasze uchwały, są w fazie prostowania - mówił Ziemecki. - Dziś mamy podobną sytuację. Jest teren podzielony na dwanaście obszarów. Funkcjonuje tzw. stawka procentowa, na podstawie której ustala się opłaty z z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na danym terenie. I na 4 z tych 12 znów jest stawka zerowa. A podstawą uchylenia uchwał była właśnie zerowa stawka. I to zamknęło drogę wnioskodawcom do przystąpienia do realizacji zamierzeń. Ważne jest więc, by tego nie przeoczyć.

Projektant przyznał rajcy rację.

- W pewnych punktach można tam było mieć wątpliwości, dlatego tutaj używam tych stawek ostrożnie - wyjaśnił. - Tu droga, pas zieleni, nie zmieni funkcji. Czy jest plac czy parking - to nie powoduje wzrostu wartości terenu.

Radny Jacek Kordowski pytał o to, ile przewidziano miejsc parkingowych.

- Parkingi, oprócz tego dużego placu, na którym zaparkuje około 150 aut, będą jeszcze mniejsze w różnych miejscach - tłumaczył Kornalewski. - Zatem w sumie planujemy około dwustu. Teren liczy 4 tys. metrów kwadratowych.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.