Paulina Musialska

Zawiercie chce przyjąć pomnik papieża Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel

Pomnik Jana Pawła we Francji: może tu zostać, ale bez krzyża Pomnik Jana Pawła we Francji: może tu zostać, ale bez krzyża
Paulina Musialska

Zawiercie to jeden z kandydatów do przejęcia brązowego pomnika Jana Pawła II z francuskiego miasta Ploërmel. Chętnych jest jednak więcej...

Wydłuża się lista miast, które chcą przyjąć do siebie pomnik Jana Pawła II z bretońskiego miasteczka Plo-ërmel. Wszystko za sprawą niedawnej decyzji francuskiej Rady Stanu. Według niej obecność krzyża w pomniku narusza prawo z 1905 roku, które mówi o świeckości Francji. Niezgodne z nim jest ustawianie w przestrzeni publicznej symboli religijnych dużych rozmiarów. Pomnik we Francji może zostać pod jednym warunkiem. Musi zostać usunięty krzyż wieńczący to dzieło sztuki. Premier Beata Szydło zadeklarowała, że rząd zaproponuje przeniesienie pomnika do Polski. Chętni pojawili się bardzo szybko.

Wśród nich jest m.in. Zawiercie. Pomnik do tego 50-tysięcznego miasta chce przenieść ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii pw. Stanisława Kostki.

- Krzyża zawsze trzeba bronić. Tak też zrobimy w tym przypadku - podkreśla zawierciański proboszcz.

Ksiądz proboszcz Kazimierz Bednarski wystosował już w tej sprawie pismo do premier Beaty Szydło. Poinformował także biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Episkopatu Polski, oraz arcybiskupa Wacława Depę, metropolitę częstochowskiego. W każdym z pism wyraził wolę sprowadzenia z Francji pomnika Jana Pawła II wraz z krzyżem.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.