Żelazna lektura a zaskoczyła niektórych maturzystów. Matura z języka polskiego 2018

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
hw

Żelazna lektura a zaskoczyła niektórych maturzystów. Matura z języka polskiego 2018

hw

„Lalka”? To zaskoczenie - mówią maturzyści, którzy zdawali egzamin z polskiego. Jeszcze większą niespodzianką był wiersz do interpretacji Ernesta Brylla.

W piątek, 4 maja, punktualnie o godz. 9 rozpoczęła się tegoroczna matura. Jak zwykle pierwszego dnia uczniowie pisali język polski na poziomie podstawowym. Do egzamin obowiązkowy, do którego muszą przystąpić wszyscy zdający. Arkusz składa się z dwóch części: pierwsza zawiera dwa teksty i pytania do nich, druga to samodzielna praca na wybrany temat.

W tym roku młodzież miała do wyboru dwa tematy. Pierwszy brzmiał: „Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Lalki”, całej powieści „Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury”.

Drugim tematem była interpretacja wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”.

Zdecydowana większość uczniów wybrała temat pierwszy. - Szczerze? Zupełnie nie spodziewaliśmy się „Lalki”. Była już tyle razy na maturze?! - mówią Agata Wiśniewska i Oskar Zolita z VII LO w Bydgoszczy, w którym maturę zdają 4 klasy. Agata w swojej rozprawce odwołała się do „Pana Tadeusza” i Inwokacji. Oskar postawił na III część „Dziadów” i Wielką Improwizację oraz film „Ukryte działania”. - Jeśli chodzi o część dotyczącą czytania ze zrozumieniem, to nie była zbyt łatwa - mówią. - Mało przyjazny był zwłaszcza pierwszy tekst, o Tadeuszu Różewiczu. Na pewno egzamin z języka polskiego był wymagający.
- „Lalka” jest ciągle na maturze, dlatego się jej nie spodziewaliśmy - dodaje Paulina Polachowska z „siódemki”.

Przeczytaj dalszą część artykułu. Rozmawiamy z tegorocznymi maturzystami o tematach, które pojawiły się na maturze z języka polskiego.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
hw

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.