Zielona Góra w oku kamer

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Zielona Góra w oku kamer

Leszek Kalinowski

Do połowy maja przyszłego roku zamontowane zostaną 53 kamery. Jedna z nich będzie jeździć na dachu auta. Miasto zapłaci 4 mln zł

- Już tyle o tym monitoringu było mowy, że jak nie zobaczę kamer, to nie uwierzę - mówi Zbigniew Ralcewicz. - To dla Zielonej Góry bardzo ważne inwestycja. Może dzięki kamerom będzie bezpieczniej. No i nie będą tak bezkarnie dewastować miasta .

Wczoraj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z wiceprezesem olsztyńskiej firmy Sprint Waldemarem Matukiewiczem na dostarczenie i zamontowanie monitoringu.

Nowoczesne kamery zostaną powieszone w śródmieściu oraz w Dolinie Gęśnika.

- To pierwszy etap, system będzie elastyczny, z czasem będziemy go rozbudowywać o kolejne lokalizacje - mówi prezydent.

Każda z 53 kamer będzie miała nas na oku - a nawet czterech, bo patrzeć będzie na cztery strony świata. Dzięki temu jedna kamera zastąpi cztery.

Dzięki odpowiedniej jakości i rozdzielczości obraz będzie bardzo wyraźny. Niezależnie od pory dnia i nocy, a także pogody.

Do patrolowania miasta wykorzystywana będzie również kamera mobilna z kamerą szyboobrotową z możliwością zamontowania jej na dachu samochodu lub słupie.

Centrum monitorowania powstanie przy ul. Kasprowicza, gdzie znajduje się departament bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu miasta.

- Jedna z końcówek monitoringu będzie też na policji - zauważa Janusz Kubicki. - Jednak to nie mundurowi, ale osoby cywilne zajmą się w centrum oglądaniem obrazów z kamer 24 godziny na dobę.

Stąd też miasto będzie musiało zatrudnić kilkanaście osób.

Wszystkie służby mundurowe, upoważnione do tego, w tym też ABW, będą miały dostęp do obrazu z kamer. Wyczytać z niego będzie można nie tylko rejestracje aut, rozpoznać twarze...

- Im więcej tych służb zajmie się monitoringiem, tym będzie bezpieczniej w mieście - uważa prezydent. - A to właśnie w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Monitoring ma być gotowy do 15 maja 2018 roku. Jak mówi dyrektor departamentu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Waldemar Michałowski, do 13 października firma Sprint musi wykonać dokumentację (200 tys. zł), do 22 stycznia 2018 - zbudować Miejskie Centrum Monitoringu (1,1 mln zł), a do 23 kwietnia 2018 zakończyć budowę monitoringu w mieście (2,7 mln zł). Natomiast do 15 maja system monitoringu musi być oddany do eksploatacji.

Czy firma poradzi sobie z tym zadaniem w terminie? Wiceprezes Sprintu (firma istnieje od 1988 roku, zatrudnia 600 osób) nie ma wątpliwości.

Podobne systemy uruchamiała już m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Toruniu czy Lublinie.

- Ten w Warszawie składał się z 400 kamer, 18 centrów oglądowych, obsługuje go 60 operatorów, a wymagał on jeszcze położenia 300 km światłowodów - wylicza wiceprezes Waldemar Matukiewicz.

Jak zapewnia gospodarz Winnego Grodu, system będzie się rozrastał. W pierwszej kolejności kamery pojawią się w miejscach, które są lub będą rewitalizowane w mieście.

Obrazy z kamer będą rejestrowane na serwerach z możliwością ich późniejszego odtwarzania. Na monitoring, który kosztuje blisko 4 mln zł, miasto pozyskało unijne fundusze.

- Wierzę, że dzięki temu monitoringowi nie będzie tyle bazgrołów na ścianach, bachusiki nie będą niszczone - mówi Teresa Dałkowska-Nowak. - No i nie będę się bała wyjść na deptak po zmroku.

A Wojciech Klaczkowski dodaje, że nowoczesne kamery przydałyby się też na osiedlach. Takie, jak np. na os. Zacisze, gdzie jest 30 sztuk.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.