Zielonogórski trzylatek puka do przedszkola

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Leszek Kalinowski

Zielonogórski trzylatek puka do przedszkola

Leszek Kalinowski

Rozpoczął się nabór do przedszkoli w Zielonej Górze. Wnioski przyjmowane będą do końca miesiąca. Jednak listy zakwalifikowanych dzieci poznamy 26 kwietnia.

Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli jest wyjątkowa. A to za sprawą sytuacji, w jakiej znalazły się sześciolatki. Rząd zmienił decyzję poprzedników i umożliwił tej grupie dzieci pozostanie w przedszkolu. Decyzję podejmują rodzice. Czyli sześciolatek może zostać w przedszkolu, chodzić do zerówki w szkole lub do klasy I.

- Myślałam, że zostawiając dziecko w przedszkolu, będzie on nadal z tymi samymi dziećmi - mówi pani Ewelina. - Ale część osób przejdzie do szkoły, więc trzeba będzie dołączyć do grupy inne dzieci.

Wiceprezydent Wioleta Hareźlak podkreśla: plusem posłania dziecka do zerówki w szkole ma być to, że teraz można wybrać szkołę, jaka się nam podoba. Nie obowiązuje rejonizacja. Zarezerwujemy więc naszej pociesze miejsce w wymarzonej szkole na cały etap edukacji. Pani, która poprowadzi zerówkę będzie zajmować się obecnymi sześciolatkami do klasy czwartej.

Wszystko wskazuje na to, że w każdej szkole podstawowej będzie zerówka

Dla części rodziców to ważne, więc wybrali zerówkę. Czasem języczkiem u wagi była wizyta w szkole podczas dni otwartych. Przekonali się, że zielonogórskie szkoły są przygotowane na sześciolatki. Przecież są one w nich od 5 lat.
Akcje dni otwartych ciągle trwają. Wszystko się jeszcze może zdarzyć. I chętnych nie zabraknie do klasy pierwszej. Tu plusem jest to, że będzie to mały rocznik, więc dzieciom na pewno będzie łatwiej także później, np. dostać się do szkoły ponadgimnazjalnych czy na prestiżowe studia.

Nabór 2016 zależy więc od decyzji podejmowanych przez rodziców sześciolatków. Wszystkich miejsc w mieście jest 5 tys. Trzylatków mamy 1,4 tys. Sześciolatków jest o 100 więcej. Ile zostanie zwolnionych miejsc? Czas pokaże. Jeśli w miejskich placówkach będzie ich za mało, miasto ogłosi konkurs i przekaże 100-procentowe dotacje przedszkolom niepublicznym, by te bezpłatnie przyjęły trzylatki.

Z wstępnych informacji wynika, że zainteresowanie zerówkami w szkole jest dość spore. Wszystko wskazuje na to, że w każdej podstawówce oddział zerowy może zostać utworzony.

Ważne daty w tym naborze? 31 marca - koniec przyjmowania wniosków, 18 kwietnia - listy zakwalifikowanych. Do 22 kwietnia - potwierdzenia przez rodziców, 26 kwietnia - ogłoszenie list osób przyjętych.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.