Zielonogórzanie, głosujmy i dzielny sześć milionów złotych

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zielonogórzanie, głosujmy i dzielny sześć milionów złotych

Leszek Kalinowski

Aż 241 propozycji zgłosili zielonogórzanie do budżetu obywatelskiego 2016 - mówi prezydent miasta Janusz Kubicki, który teraz zachęca mieszkańców do głosowania na zadania.

Zakończyła się weryfikacja przez urząd miasta pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Ile zadań przeszło przez urzędnicze sito?
Mieszkańcy zgłosili aż 241 propozycji. Po weryfikacji zostało 73 dużych zadań, dotyczących infrastruktury i 15 oświatowych. Duże zadania - przypomnę - to te, których koszt wynosi powyżej 150 tys. zł. Natomiast małych (poniżej 150 tys. zł) pomysłów infrastrukturalnych jest 73, a oświatowych - 20.

Czego najczęściej dotyczyły pomysły zielonogórzan?
Najczęściej to remonty dróg i chodników, budowa lub rozbudowa parkingów. W przypadku zadań oświatowych to najczęściej place zabaw. Ale jest to propozycja, by 1,1 mln zł przeznaczyć na nowe nasadzenia w mieście. Do tej pory takich pomysłów nie było. Inne zgłoszone zadania to np. podświetlenie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, budowa łącznika między ul. Osadniczą a osiedlem Zacisze, rewitalizacja ulicy Fabrycznej, budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią i skate parku na Kaczym Dole, ekranów dźwiękoszczelnych na osiedlu Zastalowskim (ul. Konstruktorów), rozbudowa Domu Samotnej Matki, stworzenie lewoskrętu z ul. Francuskiej w al. Wojska Polskiego, budowa ronda na osiedlu Zdrojowym, oczyszczenie z wodorostów Dzikiej Ochli, orlik przy ul. Kąpielowej, oświetlenie dla koszykarzy w CRS, budowa tężni czy też placu rekreacyjnego w okolicy ul. Braci Gierymskich. Niektóre ze zgłoszonych zadań są podobne, bo np. jedna grupa zgłosiła zadaszenie lodowiska, inna budowę hali sportów zimowych.

Zmieniły się w tym budżecie zasady głosowania. Na czym teraz one polegają?
W tym roku każdy mieszkaniec, który ukończył - najpóźniej w dniu głosowania - 18 lat, może oddać jeden głos na duże zadanie ogólne, infrastrukturalne i jeden na duże zadanie oświatowe. W przypadku zadań małych można oddać łącznie dwa głosy na zdania ogólne, infrastrukturalne lub na oświatowe, lub jedno i drugie. Głosowanie rozpocznie się 11 stycznia, a zakończy 5 lutego br. Ogłoszenie wyników zaplanowaliśmy na 29 lutego br.

Jak podzielone zostanie 6 milionów złotych?
Dziś trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak będą głosować zielonogórzanie i jakie zadania wygrają. Bo jeśli np. hala sportów zimowych to oznaczać ona będzie wydatek rzędu 3 mln zł mniej, a jeśli kompleksowa modernizacja dróg w Raculce to nawet 6 mln zł. Ale mam nadzieję, że tak jak w latach poprzednich do wykonania będą dwa, trzy duże zadania oraz około 10 małych.

Możemy liczyć, że budżet będzie trochę większy?
Co roku po przetargach okazuje się, że do niektórych zadań trzeba jeszcze dołożyć, bo wychodzą różne inne rzeczy do zrobienia. No i miasto jest przygotowane, żeby dołożyć brakującą kwotę.

Jak z zadaniami z 2015 roku?
Nie wszystkie zostały już wykonane. Te największe dopiero będą. Jest już podpisana umowa na budowę Tancbudy przy Kaczym Dole, trwa przetarg na rozbudowę sali gimnastycznej w III LO. Z mniejszymi zadaniami jest łatwiej.

Jak można głosować?

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.