Zielony wstrzymał PKS

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Julita Januszkiewicz

Zielony wstrzymał PKS

Julita Januszkiewicz

PKS nie może rozpocząć budowy dworca, bo na przeszkodzie stanął Rafał Kosno, słynny „zielony”. Teraz jego odwołanie będzie rozpatrywał wojewoda podlaski. A to oznacza duże opóźnienie inwestycji

Czekamy na informację z urzędu wojewódzkiego. Wstrzymujemy rozpoczęcie inwestycji - zapowiedział wczoraj Cezary Sieradzki, prezes spółki PKS Nova (wcześniej PKS Białystok).

Lada dzień przy ul. Boh. Monte Cassino miała ruszyć rozbiórka dworca PKS, a wraz z nią budowa nowego. Władze PKS planują to od prawie trzech miesięcy. Stanął nawet tymczasowy dworzec kontenerowy. Jednak ta inwestycja ma ogromnego pecha. Najpierw były problemy z uzyskaniem pozwoleń z magistratu. Teraz pojawił się Rafał Kosno, białostoczanin kojarzony z blokowaniem różnych inwestycji. I domaga się wstrzymania budowy nowego dworca PKS. Wczoraj Kosno w rozmowie z nami zarzekał się, że chce, by on jednak powstał.

- Ale żeby to było centrum przesiadkowe i handlowo-usługowe z prawdziwego zdarzenia - przysięgał Rafał Kosno.

Według niego, inwestorzy nie współpracują ze sobą. - „PKS chce realizować dworzec i obiekty handlowe z pominięciem oceny oddziaływania na środowisko, Urząd Miasta w Białymstoku - centrum przesiadkowe autobusów miejskich, PKP część dotyczącą kolei, a kupcy z Centrum Park obawiają się wyburzeń” - czytamy w oświadczeniu Rafała Kosno.

„Zielony” żąda wstrzymania rozbiórki dworca i otoczenia go ochroną jak np. zabytku. Swoje pismo złożył do magistratu. Urzędnicy potraktowali je jako odwołanie. 11 stycznia przekazali do rozpatrzenia Bohdanowi Paszkowskiemu, wojewodzie podlaskiemu.

- Wojewoda prowadzi postępowanie wyjaśniające. Nie są analizowane kwestie merytoryczne pozwolenia na budowę dworca - tłumaczy Monika Mróz z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Teraz wszystko zależy od wojewody. Na podjęcie decyzji ma miesiąc. Na pozytywne rozpatrzenie czeka prezes PKS. - Jesteśmy gotowi rozpocząć inwestycję. Nie spodziewamy się, by firma, która miała zacząć budowę wycofała się. Jest przygotowana - mówi Cezary Sieradzki.

Budowa dworca miała się zakończyć pod koniec czerwca. Ale przez akcję Rafała Kosno mocno się opóźni. - Za wcześnie, by mówić o szczegółach opóźnienia. Nie wiemy jak szybko otrzymamy informację od pana wojewody. Wiosną podamy wiążący termin zakończenia inwestycji - dodaje Cezary Sieradzki.

Rafał Krosno - Media o nim pisały

Wstrzymał budowę campusu uniwersyteckiego przy ulicy Ciołkowskiego. Sprawa ciągnęła się ponad pół roku.

Protestował w sprawie budowy galerii Jagiellonia w śródmieściu. Skargę jednak wycofał. Wcześniej za 10 tysięcy złotych zlecono mu opracowanie opinii środowiskowej dla tej inwestycji.

Chciał też być stroną w sprawie budowy stadionu przy ul. Słonecznej. Sąd odrzucił jego wniosek i zarzucił federacji pieniactwo.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.