Tomasz Mikulicz

Zima nadchodzi. Smog też. Czy Białystok jest przygotowany?

Zima nadchodzi. Smog też. Czy Białystok jest przygotowany? Fot. UM Białystok
Tomasz Mikulicz

W lutym miną dwa lata odkąd mieszkańcy czekają na wymianę pieców. Przed nami też kolejna zima bez czujników na osiedlach domów jednorodzinnych.

Czujniki mają walor informacyjny i edukacyjny, ale nie poprawią jakości powietrza - uważa prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dziś jakość powietrza w Białymstoku badają tylko dwa takie urządzenia należące do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zlokalizowane są w centrum (przy ul. Warszawskiej i Waszyngtona), a nie w pobliżu domów jednorodzinnych, gdzie smog jest największy.

- Rozumiem, że czujniki nie poprawią jakości powietrza, ale mieszkańcy potrzebują jednak rzetelnej informacji z obszaru całego miasta - mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku.

Podobnie mówi Maciej Biernacki z Koalicji Obywatelskiej, który w poprzedniej kadencji rady miasta zgłaszał propozycję uchwały antysmogowej. - Nawet jeśli bardzo mocno zamkniemy oczy, nie sprawi to, że problem zniknie. Czujniki są potrzebne. Urządzenia WIOŚ-iu są niewystarczające, by wiarygodnie zmierzyć stężenie pyłów w naszym mieście. W przyszłorocznym budżecie na pewno znajdą się pieniądze na kupno czujników - podkreśla.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.