„Zimna wojna” między reżyserem a jego państwowymi mecenasami

Czytaj dalej
Fot. kino świat
Paweł Gzyl

„Zimna wojna” między reżyserem a jego państwowymi mecenasami

Paweł Gzyl

Nowy film twórcy oscarowej „Idy” ma duże szanse na Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Jego „Zimna wojna” zanim została pokazana w Polsce, już wywołuje nad Wisłą burzliwe dyskusje. Sprowokował je wywiad z reżyserem Pawłem Pawlikowskim, który ostro skrytykował rząd w kraju.

Tuż po czwartkowej premierze filmu w Cannes, francuska agencja AFP opublikowała wywiad z Pawłem Pawlikowskim, w którym bezpardonowo zaatakował obecne władze w Polsce. Reżyser stwierdził, że opracowały one „czarną listę” artystów i ich dzieł, które są zakazane w publicznych mediach nad Wisłą. „Mam zaszczyt być na tej liście” - dodał, sugerując, że stało się to za sprawą „Idy”, uznanej przez rządzących za film antypolski.

- Wraz z nowym rządem, który przejął całkowitą kontrolę nad publiczną telewizją, wracamy do czasów komunizmu - ocenił. - Propaganda w telewizji jest niewiarygodna.

Powiedział, iż spodziewa się, że również „Zimna wojna” zostanie skrytykowana przez władze Polski za „niewystarczające napiętnowanie komunizmu”.

- Obecny rząd w Polsce interpretuje wszystko, bazując na dwóch bardzo prostych kryteriach: kiedyś panowało absolutne zło, a teraz wszystko jest znakomicie. My jesteśmy szlachetni. To komuniści byli straszni. Nie ma miejsca na niuanse - dodał.

Czytaj więcej:

 • W Polsce istnieje czarna listy artystów?
 • Czy polityczna zawierucha wokół „Zimnej wojny” zmniejszy szanse filmu na Złotą Palmę?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.