Złoty i brązowy medal niepełnosprawnych wioślarzy LOTTO-Bydgostii w ME!

Czytaj dalej
Kazimierz [email protected]

Sekcja niepełnosprawnych LOTTO-Bydgostii wzbogaciła się w węgierskim Gyor o tytuł mistrza Europy i brąz w wiosłowaniu na ergometrze.

Na mistrzostwa Starego Kontynentu do Gyor udała się trzyosobowa ekipa LOTTO-Bydgostii. Dwójka stanęła na podium. Dla słabo widzącego Krzysztofa Pikulskiego, absolwenta Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a, był to debiut w tak poważnej imprezie. Startując przed rokiem w Szczecinie, również był najlepszy, lecz ze względu na brak międzynarodowych badań, sięgnął jedynie po tytuł mistrza Polski.

Tym razem mając już międzynarodową klasyfikację medyczną mógł rywalizować o tytuł mistrza Europy w kat. LTA (ręce-tułów-nogi) i spisał się znakomicie. Wioślarz LOTTO-Bydgostii jako jedyny pokonał dystans 1000 m poniżej 3 minut (2.59,80) i wyprzedził ubiegłorocznego złotego medalistę Roberta Niesyczyńskiego z Salwatora Kraków aż o 10 sekund. Trzecie miejsce zajął Łotysz Andejs Kirins - 3.14.40. W tej samej kategorii 8. miejsce (6.23,60) zajął klubowy kolega Daniel Bojarek (także absolwent Ośrodka, student UKW). Obu zawodników przygotowywali Tomasz Strychalski i wyżej podpisany.

Katarzyna Soczewka, współpracująca z trenerem Przemysławem Koneckim, także startująca w kat. LTA, broniła złota wywalczonego w Szczecinie. Tym razem dwie rywalki okazały się lepsze. Triumfowała Rosjanka Walentina Zagot (3.,44,00) przed Marią Dorn (3.58,00) z Austrii. Soczewka uzyskała 4.04,70.

Niepełnosprawnych wioślarzy w ostatnim dniu stycznia czeka jeszcze start w mistrzostwach Polski we Wrocławiu, natomiast Pikulski na przełomie lutego i marca stanie przed szansą zdobycia medalu mistrzostw świata, albowiem otrzymał zaproszenie do startu w Bostonie.