Zmiany dla kierowców w 2017 roku [wideo]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Mariusz Michalak

Zmiany dla kierowców w 2017 roku [wideo]

Mariusz Michalak

Okres próbny dla młodych kierowców, zmiany związane z redukcją punktów karnych i uruchomienie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Takie nowości czekają na kierowców w 2017 roku.

Osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B od 1 stycznia 2017 roku zostaną objęte dwuletnim okresem próbnym.

Ma to na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy ukazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości.

Dwugodzinne szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.

Okres próbny będą powtarzać młodzi kierowcy, którzy odzyskają prawo jazdy odebrane im za popełnienie trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

Zmiany mają dotyczyć także punktów karnych. Niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie liczbą 10 punktów. Po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierowca nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruję kierowcę na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na taki kurs trafią też młodzi kierowcy podczas dwuletniego okresu próbnego trafią za popełnienie co najmniej dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

Kurs będzie miał formę wykładów i zajęć warsztatowych, a zorganizuje go wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Przedstawione zostaną na nim skutki wypadków oraz czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Osoba musi odbyć kurs w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu.

Wystawione zaświadczenie po jego odbyciu należy przedstawić staroście w terminie 6 tygodni. W przeciwnym wypadku prawo jazdy zostanie zatrzymane. Kurs reedukacyjny zerujący konto z punktami będzie można odbyć raz na pięć lat. W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów karnych w tym czasie, starosta z urzędu cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka osoba będzie musiała od nowa starać się o uprawnienia.

Na koniec warto dodać, że w 2017 roku rozszerzony ma zostać zakres dostępnych informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców Przetwarzane mają być dane dotyczące posiadanych przez kierowcę punktów karnych. Mają się także znaleźć informację o ośrodkach szkolenia kierowców, egzaminatorach oraz instruktorach.

Przypomnijmy, że Sejm przesunął wdrożenie nowej wersji CEPiK o rok. Powód? Do zmian nie były przygotowane powiaty, ośrodki szkolenia i stacje diagnostyczne.

Autor: Mariusz Michalak


Skąd biorą się kierowcy jadący pod prąd na autostradach? "Bardzo wiele musimy pomyśleć o wyszkoleniu kierowców, oznakowaniu i organizacji polskich dróg" (źródło: TVN24/x-news)

Mariusz Michalak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.