Zmień swoją dzielnicę!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zmień swoją dzielnicę!

Leszek Kalinowski

Zielona Góra została podzielona na pięć okręgów, by każdy rejon dostał część pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Skorzystaj z okazji...

Chcesz zmienić swoją okolicę? Zgłoś zadanie do budżetu obywatelskiego 2018. Po raz pierwszy można zrobić to już latem. Przyjmowanie propozycji zakończy się 30 września, by do końca roku wybrać zwycięskie zadania i móc ruszyć z przetargami.
Nowości, zgodnie z przyjętą w czerwcu uchwałą, jest więcej. Budżet obywatelski podzielono na: zadania ogólnomiejskie, na które przeznaczona zostanie kwota w wysokości 1/3 z puli oraz zadania okręgowe, lokalizowane na obszarach pięciu okręgów, na które przeznaczona będzie pozostała pula budżetu obywatelskiego.

Nie określono tu konkretnej sumy, licząc na to, że będzie się ona zwiększać. Dziś to jest 6 mln zł.

Miasto zostało podzielone na okręgi – takie jak wyborcze – by zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, każdy rejon skorzystał z pieniędzy budżetu obywatelskiego. Jeśli chodzi o dzielnicę Nowe Miasto, to do czasu wyczerpania funduszy z bonusu połączeniowego (100 mln zł wydane w ciągu pięciu lat), nie będzie ona korzystać z budżetu obywatelskiego.

Pamiętajmy, że koszt jednej zgłoszonej propozycji nie może przekroczyć dla zadania ogólnomiejskiego 1 mln zł, a dla zadania okręgowego – 200 tys. zł.

- Każdy głos jest ważny - mówi Marcin Pabierowski, radny PO. - Każdy mieszkaniec musi zostać przekonany i uświadomiony, że oddanie głosu to wartość, która da efekt w przyszłości. Szczególnie młodzi mogą się organizować, by wspólnie zgłaszać jakieś pomysły.

No właśnie. Kto może zgłosić zadania? Każdy mieszkaniec miasta, który kończy w tym roku 13 lat, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe… Każdy może zaproponować nie więcej niż pięć inwestycji. Czas mamy do 30 września. Zadania należy zgłaszać na specjalnym formularzu, którzy można pobrać ze strony internetowej miasta lub w wersji papierowej z magistratu. Wypełniony i podpisany trzeba złożyć w Biurze Obsługi Interesantów (parter) urzędu przy ul. Podgórnej 22 lub w siedzibie Biura Analiz i Rozwoju przy al. Niepodległości 13.

Co w takim razie zmieniliby w mieście młodzi w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego?

- Może w ramach budżetu obywatelskiego udałoby się zrobić nasadzenia we wszystkich donicach na deptaku? - zastanawia się Michał Mościcki, przewodniczący młodzieżowej rady miasta. - Do dzisiaj nie rozumiem, dlaczego część czasem stoi pusta... W ramach budżetu obywatelskiego widziałbym też nowe nasadzenia bylin, krzewinek i krzewów w parkach i skwerach. Byłoby dobrze, gdyby miasto pomyślało wreszcie o jakimś prawdziwym, dużym hotspocie, zrobienie aplikacji interwencyjnej w mieście. I tu się to kończy. Chciałbym też, by wreszcie wszelkie zadania „miękkie” wchodziły w grę.

- Dla mnie, jako mieszkanki ulicy Sobkowiaka, która ma dziecko, ważne jest bezpieczeństwo - mówi Karolina Rudnicka. - Dlatego bardzo bym chciała żeby droga prowadząca do Akademii Talentów była dostosowana do jazdy rowerem. Teraz to w tym miejscu wygląda tak, że rodzic musi się wciskać z dzieckiem na pobocze i przepuszczać auta, co doprowadza do niebezpiecznych sytuacji. Warto to zmienić.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.