Zmieńmy myślenie o starości

Czytaj dalej
Fot.
kb

Zmieńmy myślenie o starości

kb

Do Celiny Maciejewskiej można przyjść z niemal każdym problemem, Pani rzecznik zaprasza do swojego biura przy ul.Zachodniej 47.

Seniorzy mają w Łodzi swojego rzecznika, do którego mogą się zwrócić z właściwie każdym problemem. Tę funkcję pełni Celina Maciejewska.
– W Łodzi mieszkam od 7 lat – mówi pani Celina. –[i] W tym czasie współtworzyłam organizację pozarządową, która zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej i psychologicznej oraz edukacją cyfrową na terenie województwa łódzkiego. Jestem też współtwórczynią Łódzkiego Telefonu Życzliwości, to swoisty telefon zaufania, oparty na pracy międzypokoleniowego zespołu wolontariuszy. Wolontariusze udzielają pomocy prawnej, psychologicznej, informacyjnej, ale przede wszystkim wspierają osoby samotne życzliwą rozmową. Jestem społeczniczką i wierzę w ludzi, w ich zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra.

Stanowisko rzecznika ds. seniorów jest dla Celiny Maciejewskiej wyzwaniem.
– Mieszka tu blisko 186 tyś. łodzian po 60. roku życia, to tak naprawdę miasto seniorów – uważa pani rzecznik. – Taka sytuacja demograficzna to całkowicie nowe wyzwanie we wszystkich obszarach. Współpracuję zarówno z instytucjami samorządowymi, jak i firmami, osobami prywatnymi i organizacjami pozarządowymi. Bardzo ważnym partnerem w moim działaniu jest Miejska Rada Seniorów, z której inicjatywy powstało stanowisko rzecznika. Bezpośrednio współpracuję również z Oddziałem ds. Polityki Senioralnej.
Działania rzecznika koncentrują się na kilku obszarach. Przede wszystkim są to interwencje dotyczące różnych prywatnych spraw, na przykład pomagam w poszukiwaniach dofinansowania NFZ na leczenie czy w przypadku problemów z przedłużeniem umowy na dzierżawę lokalu, w którym od lat działał klub seniora. Celina Maciejewska zajmuje się również szeroko pojętą komunikacją, czyli bierze udział w konferencjach, występuje w mediach.

– Do moich obowiązków należy też informowanie o programach rządowych, miejskich i innych skierowanych do seniorów oraz wsparcie ich aktywności społecznej – dodaje pani Celina. – Opracowuję wnioski na podstawie działań i spotkań z seniorami, konsultuję działania dedykowane seniorom i realizowane przez komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

Pani rzecznik jest otwarta na kontakty i zaprasza starszych łodzian do współpracy.

– Czas ma takie dziwne właściwości. W młodości jest nam zawadą, chcemy, żeby biegł szybciej i szybciej. Po latach, nawet nie zauważamy kiedy, czas zaczyna biec jak szalony. A my pragniemy żeby zwolnił. Ale tak naprawdę zarówno w młodości, jak i w dojrzałym wieku nie mamy wpływu na czas, więc starajmy się przeżyć każdy dzień najlepiej jak potrafimy. Seniorzy mają wiedzę, doświadczenie, cierpliwość i nic nie muszą, ale wiele mogą. Zmieńmy myślenie o starości.

Biuro rzecznika do spraw seniorów mieści się przy ul.#Zachodniej 47, na pierwszym piętrze, w pokoju 128. Można też dzwonić pod numer telefonu (42) 638-47-94 i umówić się z panią Celiną na spotkanie. Dyżuruje w poniedziałki, w godz. 8 - 16, we wtorki między godz. 9 i 17 oraz w czwartki w godz. 8 – 12.

kb

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.