Znam - pomagam. Polacy chętnie przekazują 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Czytaj dalej
Agata Makowicz

Znam - pomagam. Polacy chętnie przekazują 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Agata Makowicz

Czy już wiesz, komu darujesz swój 1 procent podatku? Warto zostawić go w swoim regionie. Z roku na rok coraz chętniej wspieramy Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). Wypełniając deklarację PIT za 2020 rok, pamiętajmy o lokalnych inicjatywach.

Wśród tysięcy organizacji pozarządowych czekających na 1 procent naszego podatku znajdują się instytucje charytatywne, działające na rzecz dzieci, emerytów, uzależnionych, samotnych, bezrobotnych, jak i nastawione na oświatę, kulturę, ekologię, sport, ochronę praw różnych grup, pomoc zwierzętom itd.

Oddając jednej z OPP swój 1 procent, nic nie tracimy. Warto jednak świadomie zdecydować, komu chcemy pomóc, a nie wybierać OPP ,,pierwszej z brzegu”. Dobrze byłoby pomyśleć o OPP działających w najbliższej okolicy albo w regionie. Takich, których inicjatywy jesteśmy w stanie zweryfikować na co dzień, które robią wiele dobrego dla lokalnej społeczności, a funkcjonują bardzo często na granicy przetrwania. Kto im pomoże, jeśli nie mieszkańcy z najbliższej okolicy?
Są osoby, które co roku wspierają jedną i tę samą OPP. Nie ma w tym nic złego. Zanim jednak wypełnimy rubrykę z darowizną, warto sprawdzić, czy wybrana organizacja w dalszym ciągu jest notowana w ogólnopolskim wykazie OPP (ten jest co roku modyfikowany). Może zdarzyć się, że nie ma jej na liście, bo np. została zlikwidowana, upadła albo nie dopełniła obowiązków sprawozdawczych. Podatnik odpisujący jeden procent na rzecz OPP może wskazać cel szczegółowy swojej darowizny oraz wyrazić (lub nie) zgodę, na przekazanie OPP informacji, kto przekazał jeden procent.

Z aktualną listą OPP, wraz z numerami KRS, można zapoznać się na stronie Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pod adresem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/, a otwierając wykaz w programie Excel możliwe jest wyfiltrowanie organizacji z poszczególnych województw.

Pod tym samym adresem można znaleźć zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe, które zobowiązana jest składać każda jedna OPP w Polsce. Podatnicy mogą tam sprawdzić, w jaki sposób brana przez nich pod uwagę organizacja wykorzystuje zebrane fundusze.

Swój jeden procent podatku mogą przekazać również emeryci i renciści, którzy nie muszą składać corocznego zeznania podatkowego. Wystarczy wypełnić formularz PIT-OP, w którym wskażemy wybraną OPP. Formularz możemy znaleźć do pobrania w internecie lub w Urzędzie Skarbowym. Tam też należy go złożyć po wypełnieniu. Pomagać może każdy, wystarczy chcieć!

Przydatne adresy w internecie:
www.podatki.gov.pl - portal podatkowy, rządowa witryna, przez którą rozliczymy swój PIT. Znajdziemy tam także przydatne informacje o rodzajach rozliczeń, obowiązujących stawkach podatkowych oraz poradniki, jak złożyć konkretną deklarację.

Z platformy e-PIT skorzystać mogą osoby rozliczające PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38, z zastrzeżeniem, że PIT-28 i PIT-36 - nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

www.pozytek.gov.pl -strona internetowa Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp - rządowa witryna Narodowego Instytutu Wolności, na której znajdziemy aktualną listę Organizacji Pożytku Publicznego wraz z numerami KRS

www.ngo.pl - portal organizacji pozarządowych, na którym znajdziemy przydatne wiadomości i poradniki, a także listę z numerami KRS oraz informacją o działalności wybranej organizacji, wraz z numerami telefonów i adresami stron internetowych.

Odpisz swój jeden procent! To wymierna pomoc, która nic nie kosztuje

Agata Makowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.