Dorota Niećko

Znów awantura o plac Synagogi w centrum Katowic. Co tu ma być - targowisko czy skwer z aleją do galerii?

Plac Synagogi to teren między ulicami Mickiewicza, Stawową i Skargi, w samym centrum Katowic. Dziś jest tu taki targ Fot. DN Plac Synagogi to teren między ulicami Mickiewicza, Stawową i Skargi, w samym centrum Katowic. Dziś jest tu taki targ
Dorota Niećko

Na placu Synagogi pojawiły się plakaty i apel właściciela o ratowanie targowiska. Przed wojną stała tu monumentalna synagoga.

Władze Katowic chcą, by była tu przestrzeń publiczna bez targu, za to z przejściem od Mickiewicza do Skargi. Zakładają, że działkę może wykupią lub zamienią. Właściciel stara się zaś o odbudowę synagogi, uważa że to zamach na jego własność i oskarża władze Katowic o antysemityzm. Co powinno być na działce w samym centrum miasta?

„Władze Katowic dążą do zlikwidowania naszego targowiska, choć popierają nas codziennie setki mieszkańców, robiąc zakupy. Władze miasta dążą do likwidacji naszych miejsc pracy, aby przysłużyć się interesom okolicznych galerii. Sami oceńcie, czy jesteśmy potrzebni. Właścicielowi terenu antysemicko nastawieni urzędnicy odmawiają pozwolenia na budowę, choć okoliczne inwestycje, popierane przez władze, zezwolenia dostają. Właściciel terenu będzie walczył o prawo do odbudowy synagogi. My, kupcy, wiemy, że targowisko może funkcjonować” - to fragment apelu na olbrzymiej planszy ustawionej za pamiątkową tablicą na placu Synagogi w Katowicach, między ulicą Mickiewicza a przychodnią. P

rzy tablicy - wiązanka kwiatów, wypalone znicze. Planszę widzą handlarze, ale i ludzie, którzy na targowisku robią zakupy. Pod pasiastymi namiotami kupimy od lat tanie staniki, dżinsy, podkoszulki.

Znów pomysł odbudowy

Targowisko obok Mickiewicza w Katowicach ma tyluż zwolenników co przeciwników. Co kilka miesięcy atmosfera wokół niego robi się gorętsza. We wrześniu 2019 temat wrócił. Ale już wcześniej, jesienią 2018, Adam Grządziel, właściciel działki, alarmował, że miasto chce go wywłaszczyć. Dawniej stała w tym miejscu Wielka Synagoga. Wybudowano ją w 1900 roku. We wrześniu 1939 świątynia została zniszczona przez hitlerowców. Dziś to działka prywatna, na której znajduje się targowisko. Po wojnie pojawiały się pomysły, by synagogę odbudować, ale nigdy ich nie zrealizowano. M.in. w czerwcu 2006 o planach odbudowy informowała fundacja Or Chaim. Potem w 2018 do planów odbudowy wrócił właściciel. Ale miasto ma inne plany wobec terenu. Urzędnicy podkreślają, że obszar placu Synagogi znajduje się obecnie w prywatnych rękach i prywatny właściciel tego terenu podejmuje decyzje, co do jego wykorzystania. Ale...

Plan miasta; skwer i aleja

- W zamierzeniach planistycznych kierujemy się chęcią powiększenia przestrzeni publicznej w tym miejscu, tak by wprowadzić m.in. komfortowe przejście pieszych od przystanków wzdłuż ul. Mickiewicza do ulicy Skargi - informuje wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. - Projekt planu zostanie wyłożony do publicznego wglądu i wówczas każdy będzie mógł wnieść uwagi do tego dokumentu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustali zasady zagospodarowania i przeznaczenie terenów pl. Synagogi. Dokument ten, po jego uchwaleniu, może stanowić podstawę ewentualnych przekształceń własnościowych - czyli np. zamiany lub wykupu nieruchomości - dodaje.

Przypomina, że plac Synagogi objęty jest obecnie granicami uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu Śródmieścia Katowic. - Aktualnie projekt znajduje się na etapie opiniowania i uzgadniania - kontynuuje wiceprezydent.

Miasto wie o plakatach, jakie pojawiły się na targowisku. - Zawierają nieprawdziwe informacje. Treści zawarte w plakatach traktujemy jako nieuczciwą i manipulacyjną próbę wciągnięcia w temat mniejszości religijnej - komentują urzędnicy.

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.