ZNP w Grudziądzu: Nie chcemy wojny w sprawie Łeby

Czytaj dalej
Fot. Przemek Decker
(DXC)[email protected]

ZNP w Grudziądzu: Nie chcemy wojny w sprawie Łeby

(DXC)[email protected]

Ośrodek nad morzem pod młotek? Nauczyciele i radny: Stop!

Przedstawiciele grudziądzkiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz radny Łukasz Kowarowski spotkali się z dziennikarzami. Oświadczyli: - Nie godzimy się, aby miasto sprzedało ośrodek wypoczynkowy w Łebie.

Członkowie ZNP zapowiedzieli, że będą zbierać podpisy pod apelem do włodarzy miasta o to, aby wycofali się z zamiaru zbycia majątku nad morzem.

- Nie zależy nam na wojnie z prezydentem - podkreślił Wincenty Olszewski, były szef oddziału ZNP.

O tym, że urzędnicy przygotowują się do sprzedaży miejskiego ośrodka w Łebie, „Pomorska” informowała w połowie stycznia. Są to zabudowania, w których znajduje się 25 pokoi. Obiekt stoi na działkach o powierzchni niemal 700 m. kw. Blisko morza. Tym ośrodkiem na co dzień zarządza kadra Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Kasprowicza. Pokoje w okresie letnim wynajmują m.in. obecni i emerytowani nauczyciele i ich rodziny. Pracownicy SOSW informowali wcześniej „Pomorską”, że ośrodek w Łebie na siebie zarabia.

W budżecie miasta na 2016 r. urzędnicy założyli, że z tytułu sprzedaży nadmorskiej nieruchomości do miejskiej kasy wpłynie 500 tys. zł. Prezydent Malinowski w połowie stycznia zapewnił jednak, że jest to wstępna wycena. - Jako przewodniczący komisji rewizyjnej rady miejskiej zaproponowałem finansową kontrolę ośrodka w Łebie - podkreślił Łukasz Kowarowski.

Robert Malinowski przekonuje, że ostateczna decyzja o sprzedaży nieruchomości w Łebie nie zapadła. - Poprosiłem o dokumenty finansowe dotyczące funkcjonowania tego ośrodka. Pewne jest, że wymaga on kompleksowego remontu, a miasta na to nie stać - tłumaczy prezydent.

Przypomnijmy, że Róża Lewandowska wystąpiła z wnioskiem do włodarza miasta, aby samorząd przekazał ośrodek w Łebie ZNP. Bezpłatnie lub za 1 proc. wartości. Robert Malinowski taką opcję jednak wykluczył.

- Mamy pomysł na funkcjonowanie tego ośrodka. Zależy nam tylko na tym, aby dalej służył mieszkańcom Grudziądza. Apeluję do prezydenta, aby jeszcze raz rozważył naszą propozycję - powiedziała Róża Lewandowska, szefowa ZNP.

Ośrodek w Łebie powstał w połowie lat 80., czego inicjatorem był Wincenty Olszewski. Jak twierdzi, środki na zakup nieruchomości (25 mln zł w przeliczeniu na ówczesne złotówki) pochodziły z likwidowanego centralnego funduszu socjalnego nauczycieli. Olszewski twierdzi: - Miasto nie dołożyło do tego nawet złotówki. Ośrodek powstał z myślą o nauczycielach i nadal powinien im służyć.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.