Zobacz, w których wielkopolskich szpitalach kobiety rodzą najczęściej

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Nicole Młodziejewska

Zobacz, w których wielkopolskich szpitalach kobiety rodzą najczęściej

Nicole Młodziejewska

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdził, w których wielkopolskich szpitalach na przestrzeni 4 lat najchętniej rodzą kobiety. Na liście znalazło się ponad 30 placówek.

- Zdajemy sobie sprawę, że nadecyzje pacjentek ma wpływ wiele czynników, wśród nich są często kształtowane przez lata opinie o placówce, lokalna tradycja, a także kwestie kadrowe danego szpitala

- mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

I dodaje: - O wyborze szpitala trzeciego lub drugiego poziomu referencyjnego, oprócz osobistych preferencji, decydują zazwyczaj względy medyczne.

Sprawdzonych zostało 35 szpitali z Wielkopolski, w tym cztery z Poznania. Z danych wynika, że około 50 procent porodów w Wielkopolsce odbywa się w siedmiu szpitalach. Siódemka liderów pozostaje od lat ta sama.

Czytaj też: Jacek Jaśkowiak: Największym problemem jest liczba wykonywanych testów. Dystans do Niemiec jest ogromny

Niezmiennie, najbardziej popularnym - od 2016 roku - jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu przy ulicy Polnej. Tylko w ubiegłym roku odebrano tam 6668 porodów.

Z poznańskich szpitali na liście znalazły się również: Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem (2757 porodów w 2019 roku), Szpital Miejski im. F. Raszei (2520 porodów w 2019 roku) oraz Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1591 porodów w 2019 roku).

W porównaniu z 2016 rokiem liczba porodów w 2019 roku wzrosła w 13 wielkopolskich szpitalach. Wśród nich największe zmiany dotyczą szpitali wOstrzeszowie (o 138), Śremie (o 118) i Środzie Wielkopolskiej (o 293).

Wielkopolski NFZ sprawdził również wpływ miejsca zamieszkania na wybór miejsca porodu. W 2019 roku mniej Wielkopolanek wyjechało rodzić dzieci poza granice województwa, a więcej mieszkanek innych części Polski skorzystało z oddziałów porodowych w Wielkopolsce.

Zobacz również: Policja w Wielkopolsce wystawia mandaty za brak maseczek? "Na razie nie było takiej potrzeby. Widzimy, że ludzie zasłaniają usta i nos"

- To pozytywna informacja, ale nie można nie zauważyć, że w Wielkopolsce są placówki, w których odbieranych jest ledwie 400 porodów rocznie i tendencja tutaj raczej nie napawa optymizmem. Decyzje dotyczące przyszłości tych szpitali nie są łatwe

- mówią przedstawiciele wielkopolskiego NFZ.

Szczegółowe informacje na temat analizy i statystki dotyczące porodów w Wielkopolsce DOSTĘPNE SĄ TUTAJ.

Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.