NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Zrób postanowienia dla zdrowia!

Zrób postanowienia dla zdrowia!
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Początek nowego roku to dobry moment, by przyjrzeć się codziennym nawykom i zaplanować zdrowe zmiany. W dotrzymaniu noworocznych postanowień pomoże m.in. portal z darmowymi dietami prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z badań opinii społecznej wynika, że na przełomie grudnia i stycznia noworoczne postanowienia przygotowuje zdecydowana większość z nas. Na czele tworzonej listy warto umieścić zmiany związane ze zdrowiem. Na nowy rok zaplanuj „przegląd" organizmu, do listy codziennych czynności dopisz ćwiczenia, zerwij z używkami, a lodówkę wypełnij warzywami i owocami. Zbędne kilogramy urosły na przestrzeni ostatnich lat do rangi jednego z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych. Z szacunków wynika, że w Polsce nadwagę lub otyłość ma już 46 proc. kobiet oraz 62 proc. mężczyzn. Za wysoka waga to zaś problem nie tylko estetyczny. Otyłość jest chorobą, która może prowadzić do szeregu groźnych powikłań m.in. cukrzycy typu 2 i insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, chorób nerek, niektórych nowotworów.

Zmierz się z wagą

Ze swoją wagą możesz zmierzyć się odwiedzając salę obsługi klientów śląskiego NFZ w Katowicach przy ul. Kossutha 13. W samoobsługowym kiosku profilaktycznym dowiesz się, ile ważysz, poznasz swój wskaźnik BMI, informujący o nadwadze lub otyłości oraz sprawdzisz dokładny skład ciała. Doradca na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia podpowie, jak zmienić dietę i ułożyć zdrowszy jadłospis korzystając z darmowego portalu diety.nfz.gov.pl. Z jego pomocą możesz przygotować dla siebie menu oparte o dietę DASH - uważaną za najzdrowszą na świecie - o wartości kalorycznej dopasowanej do masy ciała oraz codziennego trybu życia. Podstawą takiego jadłospisu są świeże produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia - warzywa, owoce, ryby, orzechy, zdrowe tłuszcze czy pełnoziarniste pieczywo. Dodatkowo w portalu specjalną dietę znajdą dla siebie m.in. seniorzy, osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi czy depresję. Umożliwia on również stworzenie wspólnego planu zdrowych posiłków dla całej rodziny. Diety NFZ możesz mieć zawsze pod ręką w aplikacji mojelKP.

Wstań z kanapy

Do zdrowia na talerzu dołóż regularnie ćwiczenia. Każdego dnia powinniśmy poświecić na nie minimum pół godziny. Regularna aktywność fizyczna pozwala spalić kalorie, poprawia samopoczucie i pomaga w profilaktyce wielu chorób m.in. raka jelita grubego czy nowotworu piersi. Z myślą o tych, którzy ciągle szukają motywacji, by wykonać pierwszy krok i zacząć ćwiczyć, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował bezpłatny program treningowy „8 tygodni do zdrowia". Cykl składa się z ośmiu filmów instruktażowych o długości 35 minut i stopniowo wzrastającym poziomie intensywności, przygotowanych z udziałem trenerów, lekarza, fizjoterapeuty i psychologa. Wszystkie filmy znaleźć można na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTubie.

Nie odkładaj zdrowia na później

Do kalendarza na nowy rok wpisz badania profilaktyczne. Wszystkie osoby po 40. roku życia mogą wykonać bezpłatny „przegląd" swoich organizmów po okresie pandemii dzięki programowi „Profilaktyka 40 Plus". By z niego skorzystać, nie potrzebujesz skierowania od lekarza. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnić specjalny kwestionariusz. Na podstawie odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. zdiagnozowanych już chorób i codziennych nawyków, system dobierze pakiet badań do wykonania.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.