ZUS czeka na lawinę wniosków

Czytaj dalej
Fot. MDRON.PL
Piotr Nowak

ZUS czeka na lawinę wniosków

Piotr Nowak

Od piątku można się starać o emeryturę wynikającą z obniżonego wieku.

Każdego roku w naszym regionie przybywa około 16 tysięcy emerytów. W tym roku będzie ich ponad dwa razy tyle. Wszystko przez przeforsowane przez PiS obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o świadczenie będzie można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od najbliższego piątku.

Jesteśmy przygotowani do obsłużenia zwiększonej liczby klientów

- zapewnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

Gdyby zmiany nie weszły w życie, to w całym 2017 roku na garnuszek ZUS przeszłoby około 220 - 240 tysięcy Polaków. Po zmianach może ich być nawet rekordowe 550 tys. Dodatkowe ćwierć miliona klientów może skutecznie zakorkować instytucję, dlatego jej pracownicy przypominają, że wniosków o emeryturę nie trzeba składać osobiście.

- Zachęcamy również do skorzystania z innych dróg, np. tradycyjnej poczty. W przypadku wysłania wniosku listem za datę jego złożenia uznaje się datę stempla pocztowego - przypomina Marta Strus, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Lublinie.

Kobiety, które mają już 60 lat i mężczyźni, którzy mają 65 lat, mogą składać wnioski od września. - Jednak bez względu na to, czy zrobią to we wrześniu, czy w październiku, emeryturę i tak możemy przyznać najwcześniej od października - dodaje Strus. Natomiast osoby, które nowy wiek emerytalny ukończą 1 października lub później, powinny złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed osiągnięciem 60 lub 65 lat.

Z przejściem na emeryturę nie warto się spieszyć, ponieważ późniejsza rezygnacja z pracy oznacza wyższe świadczenie. Kluczowe jest obliczenie średniego dalszego trwania życia. Dla przykładu, mężczyzna, który urodził się 12 września 1952 r., już w najbliższym miesiącu będzie mógł zdecydować się na emeryturę. Jednak jeśli z tym poczeka do 12 października, to różnica przełoży się na konkretne złotówki. Załóżmy, że mężczyzna ma 500 tys. zł emerytalnych oszczędności. Jeśli złoży wniosek 12 października lub później, to jego emerytura będzie wyższa o około 7 zł od tej, którą uzyskałby składając wniosek przed tą datą.

Osobom niezdecydowanym nadal służą pomocą doradcy emerytalni, dostępni m.in. w lubelskim oddziale ZUS przy ul. Zana.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.