ZUS kontroluje chorych i cofa zwolnienia lekarskie

Czytaj dalej
Fot. PIOTR KRZYZANOWSKI
Wojciech Tatara

ZUS kontroluje chorych i cofa zwolnienia lekarskie

Wojciech Tatara

Urzędnicy ZUS nakazali ponad 300 „chorym” z Podkarpacia wrócić do pracy. W 2016 r. kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich wyniosła 203,8 mln zł. To o 8 mln zł więcej niż rok wcześniej.

W ubiegłym roku urzędnicy rzeszowskiego i jasielskiego oddziału ZUS skontrolowali ponad 11 tys. osób, które przedstawiły zwolnienia lekarskie. W ponad 300 przypadkach okazało się, że zwolnienia były niezasadne. „Chorzy” musieli natychmiast wrócić do pracy i zwrócić pobrane pieniądze.

Jeśli chodzi o czasową niezdolność do pracy, kontrolerzy ZUS uznali, że 200 osób korzystających z dłuższych zwolnień lekarskich przebywa na nich bezzasadnie. W przypadku ponad 1400 osób stwierdzono, że należy ograniczyć czas przebywania na dłuższym chorobowym. - Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana ze względu na okoliczności - podkreśla Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia. - Zdarza się, że właściciele firm traktują zwolnienie lekarskie jako sposób na obniżenie kosztów i zachęcają pracowników do tego, by poszli na zwolnienie, gdy firma ma kłopoty finansowe np. z powodu braku zleceń.

Coraz więcej mieszkańców symuluje choroby

Kontrolerzy ZUS w 2016 r. przeprowadzili w kraju 569,5 tys. kontroli osób, które przedstawiły zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 22,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

Nie ma klucza w wyborze zwolnień do kontroli. ZUS kontroluje i poddaje analizie zwolnienia, zwłaszcza te długotrwałe. Kontroli mogą się spodziewać osoby, które przebywają na długotrwałych zwolnieniach i biorą kolejne od różnych lekarzy lub podlegały krótko i często ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeśli osoba ubezpieczona wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. pracuje, remontuje mieszkanie, wyjeżdża na wycieczkę, to ZUS odmawia wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w 2016 r. to prawie 16,3 mln zł. To dane z całego kraju.

W naszym regionie liczba osób poddanych kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich w 2016 roku wyniosła w rzeszowskim oddziale ZUS - 7368, zaś w Jaśle - 3952. Z tej grupy pozbawiono prawa do zasiłku 329 osób na łączną kwotę 602,3 tys. zł.

Kontrolerzy zastawali „chorych” w różnych sytuacjach, a pracownicy próbowali tłumaczyć swoje postępowanie w różne, wręcz kuriozalne sposoby.

- W jednym z zakładów fryzjerskich kontrolerzy zastali fryzjerkę podczas pracy. Kobieta przebywała na zwolnieniu z powodu złamania ręki. Pani twierdziła, że czesząc klientkę grzebień trzyma prawą ręką, a złamaną ma lewą, którą przecież nie pracuje - wyjaśnia Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Województwa Podkarpackiego.

Krótki termin na przekazanie zwolnienia

ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Jeżeli w trakcie badania lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony może już wrócić do pracy, wówczas wystawia zwolnienie korygujące. W tym przypadku liczba badanych osób uznanych za zdolne do pracy w oddziałach ZUS w Rzeszowie i Jaśle wyniosła 201 ubezpieczonych, którym skrócono zwolnienia o 1456 dni, co pozwoliło zaoszczędzić na wypłatach 87,9 tys. zł.

ZUS ma również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w całym 2016 r. obniżono wypłaty o 183,4 mln dla 209,9 tys. osób.

Kolejnym z powodów ograniczenia wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Pracownik ma na to 7 dni od daty wystawienia. Zmniejszone świadczenie o 25 proc. wypłacane jest od 8. dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w 2016 r. 69,7 tys. osób na łączną kwotę ponad 4,1 mln zł.

Wojciech Tatara

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.