Związkowcy obliczyli, ilu lubuskich nauczycieli straci pracę lub pełen etat

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Marek Białowąs

Związkowcy obliczyli, ilu lubuskich nauczycieli straci pracę lub pełen etat

Marek Białowąs

Około 200 nauczycieli w naszym regionie straci pracę lub etat w efekcie reformy szkolnictwa wprowadzonej przez rząd – ocenia ZNP

– Nasze dane są dokładne. Zebraliśmy informacje od wszystkich prezesów oddziałów ZNP w regionie, którzy wcześniej kontaktowali się z urzędami gmin i dyrektorami szkół – mówi Bożena Mania, prezes okręgu lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Zwolnienia najbardziej dotknęły nauczycieli języka polskiego, biologii, języków obcych, chemii, fizyki i wychowania fizycznego. To dramat dla tych ludzi, którzy teraz muszą zmienić zawód lub zadowolić się pracą po kilka godzin tygodniowo w kilku szkołach. To efekt wprowadzanej reformy. Nie jest prawdą twierdzenie ministerstwa edukacji, że w wyniku zmian żaden nauczyciel nie straci zajęcia.

Jak wynika z danych ZNP, z pracą w szkole pożegna się około 65 pedagogów. – Żadna z tych osób nie dostanie jednak wypowiedzenia. Po prostu nie zostaną z nimi przedłużone umowy. Ponad 110 nauczycieli będzie miało zmniejszony etat do połowy, a blisko 50 będzie miało jeszcze mniej niż pół etatu – wylicza prezes Mania.

Jak to wygląda w poszczególnych gminach? Chyba z najmniejszymi stratami przetrwają zielonogórscy pedagodzy. Tu obejdzie się bez zwolnień, a tylko jedna osoba będzie miała obniżony etat do mniej niż połowy.

W Gorzowie 17 osobom nie przedłużono umów o pracę, w Nowej Soli – 12. W tym mieście dodatkowo 9 osób dotknie ograniczenie etatów, a aż 40 otrzyma angaż na mniej niż pół etatu. W Gubinie dla 10 osób nie będzie żadnego zajęcia, 44 dotkną ograniczenia, a 2 będą miały mniej niż pół etatu. W Strzelcach Kraj. jeden nauczyciel będzie musiał odejść z zawodu, a 11 zostaną zmniejszone etaty. W Świebo¬dzinie 45 osób będzie miało zmniejszony etat, a z 6 nie zostanie przedłużona umowa.

– Można tak wymieniać dalej – dodaje prezes Mania. – W Żaganiu jest aż 36 ograniczeń etatu, w Sulechowie 9 i 6 zwolnień. To dramat dla tych ludzi, którzy w większości będą musieli zmienić zawód. Oczywiście można powiedzieć, że te cięcia dotkną niewielki procent spośród 16 tysięcy nauczycieli w województwie lubuskim. Ale to są wstępne dane i można się spodziewać, że cięć będzie jeszcze więcej. W całym kraju, jak obliczyliśmy, zajęcie utraci blisko 9400 pedagogów, a obcięcie etatów czeka ponad 22 tysiące osób.

Jak dane te komentuje Bożena Pierzgalska, szefowa nauczycielskiej Solidarności w Zielonej Górze? – My nie mamy podobnych danych, bo ich nie zbieraliśmy – przyznaje. – Każdy przypadek jest inny, dlatego nie znając poszczególnych spraw, trudno mi jest komentować. Chciałam jednak przypomnieć, że przez lata rządów PO pracę straciło tysiące nauczycieli.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.