Życie po życiu słynnych szkół fabrycznych w Łodzi: Scheiblera i Grohmana

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Wiesław Pierzchała

Życie po życiu słynnych szkół fabrycznych w Łodzi: Scheiblera i Grohmana

Wiesław Pierzchała

Dawną świetność odzyskają dwie słynne, zabytkowe szkoły wybudowane przez fabrykantów dla dzieci swoich pracowników. W szkole Karola Scheiblera przy ul. Księży Młyn 13/15 powstanie Akademickie Centrum Designu ASP. Natomiast w szkole Henryka Grohmana przy ul. Targowej 77 powstanie biurowiec.

W odnowionym stylowym budynku przy ul. Targowej pojawią się biura, zaś na zapleczu zostanie zbudowany obiekt z trzema kondygnacjami, w którym będą mieszkania. Co ciekawe, z wyglądu budynek będzie przypominał okazałą willę miejską. W ten sposób kwartał otoczony ulicami Tylną, Targową, Fabryczną i Kilińskiego mocno się zmieni. Prace już ruszyły, zaś uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w styczniu br. Inwestorem jest firma Royal Mill Investment Group, zaś całe przedsięwzięcie - biurowiec i apartamentowiec - pochłonie 15 mln zł.

- Projekt pod nazwą Targowa 77 zapewni inspirującą i komfortową przestrzeń do pracy, życia i spędzania czasu z zachowaniem zabytkowego, stylowego charakteru tej nieruchomości. Stworzy otwartą, atrakcyjną przestrzeń publiczną, z której korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy. Projekt przyczyni się również do dalszego rozwoju obszaru Księżego Młyna i jego bezpośredniego otoczenia - zaznacza Jerzy Pietrucha, prezes zarządu spółki Royal Mill Investment Group.

Grohman sypnął pieniędzmi, zaś Brukalski zaprojektował

Nowy kompleks biurowo-mieszkaniowy to kolejny znak korzystnych zmian w mieście.

- To dowód, że Łódź znajduje się w kolejnej fazie rozwoju gospodarczego. Oprocz zewnętrznych inwestorów, łódzki biznes zaczyna rozwijać działalność. Wiem, że takie miejsca w Łodzi są poszukiwane przez najemców - twierdzi Michał Haze, prezes Łódzkiej Izby Przemysłowo - Handlowej.

Historia tego miejsca sięga drugiej połowy XIX stulecia, gdy właścicielem nieruchomości był Ludwik Grohman, twórca potęgi rodu. Po jego śmierci sukcesorem został jego syn Henryk Grohman, znany fabrykant, meloman i kolekcjoner, właściciel pobliskiej willi i fabryki.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.