Żywieniowe hity, kity i mity. Co będziemy jeść w 2019 roku?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Oberlan

Żywieniowe hity, kity i mity. Co będziemy jeść w 2019 roku?

Małgorzata Oberlan

W 2019 roku zjemy jeszcze mniej mięsa niż w roku obecnym. Podobno zasmakuje nam owoc o smaku... wieprzowiny, urzekną probiotyczne kiszonki i oczaruje olej z konopi.

Hitem mijającego roku 2018 z pewnością było tak zwane superfood, czyli naturalne produkty zawierające bogactwo odżywczych wartości. Na liście najpierw znalazły się jagody goi, nasiona chia, jadalna cibora, orzechy tygrysie i matcha, odmiana zielonej herbaty. Zaraz potem dołączono do niej polskie superfood, czyli aronię, brokuły, chrzan, czosnek, dynię i czarne jagody. Oczywiście, termin superfood ukuli spece od marketingu i dietetycy szybko zaczęli mówić, że to nie żywieniowy hit, tylko mit, ale przecież nikomu te nasiona chia nie zaszkodziły...

Mięso trendy nie będzie

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że w 2019 roku modne (i zdrowe) będzie dalsze ograniczanie mięsa czy nawet jego eliminowanie.

Już w lutym 2018 roku okazało się w sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, realizowanym w ramach kampanii „Roślinniejemy”, że 57,8 proc. Polaków planuje ograniczyć konsumpcję produktów mięsnych na rzecz ich roślinnych alternatyw.

Trend związany z redukcją spożycia mięsa najbardziej widoczny jest w największych miastach, gdzie ponad 73 proc. badanych ma w planach ograniczenie konsumpcji mięsa. Trzeba jednak zaznaczyć, że również wśród mieszkańców małych miast i wsi, ponad połowa badanych rozważa ograniczenie spożycia mięsa.

Dlaczego tak się dzieje? Polacy coraz bardziej świadomi są konsekwencji zdrowotnych zbyt częstego spożywania mięsa i wędlin. Poza tym, mają do wyboru coraz więcej alternatyw.

Według ekspertów w 2019 roku serca Polaków może podbić dżakfrut. To owoc, który występuje najczęściej w Azji Południowej, Południowo-Wschodniej oraz w Afryce. Można jednak kupić go również w Polsce. Dżakfruty są bogate w potas, magnez, żelazo oraz witaminy C i B. A ciekawostką jest fakt, iż nasiona po przegotowaniu przypominają w sma-ku orzechy włoskie, natomiast miąższ smakiem imituje wieprzowinę. Sa już w Europie lokale gastronomiczne, w których hitem stały się burgery z dżakfrutem, w smaku przypominającym klasyczne kanapki.

Uwiodą nas probiotyki

Podobno jednak żaden produkt nie zyska w 2019 roku takiego uznania rodaków, jak kiszonki. Przemysł spożywczy z pomocą specjalistów od marketingu kreuje je na prawdziwe gwiazdy.

Słusznie? Ależ tak! Kiszonki to naturalne probiotyki, pełne najrozmaitszych zalet. Do tego są naprawdę niedrogie i nasze, polskie (co obecnie bardzo cenimy). I mowa tu nie tylko o kiszonej kapuście!

Kiszenie jest jedną z najstarszych metod przedłużenia świeżości żywności oraz zabezpieczenia jej przed psuciem. Podczas procesu kiszenia cukry proste zawarte w surowych roślinach rozkładają się na kwas mlekowy, który zapobiega procesom gnicia żywności. Utrwalanie żywności przez kiszenie stosuje się wobec surowców roślinnych, głównie kapusty, ogórków, buraków, marchwi, ale także cebuli, cukinii, pomidorów, papryki, jabłek, gruszek i śliwek.

Kiszonki to najprawdziwsze bomby witaminowo-mineralne. Zwierają nie tylko witaminy A, C, E, K, PP oraz witaminy z grupy B, ale i mnóstwo potasu, wapna, magnezu, żelaza i fosforu. Do tego mają zbawienny wpływ na nasze jelita, na co w 2019 roku mamy zwracać szczególną uwagę.

Dietetycy objaśniają, że powstająca w wyniku fermentacji - acetylocholina działa korzystnie na organizm poprzez usprawnienie perystaltyki jelit oraz mechanizmów przekazywania bodźców nerwowych. Acetylocholina wpływa również na regulację ciśnienia krwi. Poza tym kiszonki zawierają związki o działaniu antynowotworowym - izotiocyjaniany.

Hitem olej z konopi?

Telewizje śniadaniowe od tygodni powtarzają, że produkty z legalnych konopii podbiją w przyszłym roku serca klientów. Podobno rzucimy się na olej z konopii, o którym mówi się jak o cudownym produkcie profilaktyki antynowotworowej.

Warto tu przypomnieć, że lecznicze właściwości marihuany rzetelnie badać zaczęto dopiero w drugiej połowie XX wieku. Najpierw skupiano się wyłącznie na THC. Potem jednak uwagę badaczy przykuło CBD, czyli kannabidiol pozbawiony działania psychoaktyw-nego. Nie powoduje uzależnienia, a ma mieć fenomenalne właściwości prozdrowotne. Jakie? Znawcy tematu powołują się m.in. na doniesienia czasopisma medycznego „Addictive Behaviours” czy prestiżowego „British Journal of Pharmacology”. Olej CBD z naturalnych konopii ma przeciwdziałać nowotworom piersi, trzustki, mózgu, jelita grubego oraz białaczce. Ma też wspomagać leczenie schizofrenii i chorób neurologicznych.

Które produkty spożywcze podbiją w przyszłym roku serca klientów? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 28% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.