Czy już wiesz do której szkoły średniej dołączysz?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Katarzyna Łuszyńska

Czy już wiesz do której szkoły średniej dołączysz?

Katarzyna Łuszyńska

Ostatni dzień roku szkolnego będzie niezwykle emocjonujący, szczególnie dla osób kończących gimnazjum. Oprócz tego, że opuszczą mury, w których spędzili trzy ostatnie lata życia, to właśnie do tego dnia muszą złożyć podanie do szkoły średniej. A to nie lada wyzwanie, ponieważ w naszym regionie jest wiele placówek mających interesującą ofertę dydaktyczną. W cyklu artykułów będziemy prezentować możliwości, jakie oferują one swoim przyszłym uczniom.

Chcesz wiedzieć więcej o szkołach? Wejdź na KURIER UCZNIA.

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Liceum jest szkołą niepubliczną, ale posiada uprawnienia szkoły publicznej. Należy do Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”. Szkoła ta wychodzi naprzeciw planom i zainteresowaniom swoich uczniów – umożliwia wybranie indywidualnego zestawu przedmiotów rozszerzonych. Jej uczniowie tworzą 16-20 osobowe zespoły klasowe, dzięki czemu podczas lekcji mają lepsze warunki do przyswajania wiedzy. Atutem liceum są także nowoczesne, dobrze wyposażone sale lekcyjne, zajęcia pozalekcyjne i współpraca międzynarodowa m. in. z Francją, Niemcami, Hiszpanią i Portugalią.

- Gdybym była miała 16 lat, myślę, że chciałabym uczyć się w liceum przy ulicy Fabrycznej –przyznaje Ewa Maria Drozdowska, dyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. - Lubię tajemnicze wnętrza, a sale lekcyjne w obu szkolnych budynkach są bardzo klimatyczne. Wchodząc tu, czuje się naprawdę przyjazną atmosferę. Zdecydowanie podobałby mi się rytm zajęć, brak dzwonków, długie przerwy międzylekcyjne, w których jest czas na „pozbieranie myśli". Poza tym, jest bardzo dużo zajęć, dzięki czemu mogłabym dobrać przedmioty rozszerzone w bardzo nietypowym zestawie i mierzyć się z nimi już od pierwszej klasy. Miałabym przy tym czas na prawdziwe zaprzyjaźnienie się z materiałem. Nie byłabym w tej szkole anonimowa, mogłabym umówić się z nauczycielem na konsultacje, spotkać się w sobotę w szkole na zajęciach dyskusyjnego klubu filmowego, wyjechać na znakomity spektakl teatralny do Warszawy lub warsztaty w Centrum Kopernika. Spodobaliby mi się ludzie, którzy spotykają się tu codziennie. Chciałabym być członkiem takiego zespołu. Myślę, że taką szkoły bym polubiła.

O I SLO piszemy też tutaj.

Czy już wiesz do której szkoły średniej dołączysz?

Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku

Ta szkoła również może pochwalić się ciekawą i bogatą ofertą edukacyjną i trzeba przyznać, że w jej murach nie ma mowy o nudzie. W realizowanym przez nią programie nauczania są sztuki walki - tym Krav Maga - strzelectwo, musztra, kryminologia, podstawy prawa i psychologii, stosunki międzynarodowe, szkolenia spadochronowe, żeglarskie, wspinaczkowe, motorowodne, ratownictwa i inne. Kadeci zdobywają uprawnienia i certyfikaty specjalistycznych szkoleń np. ratownictwa oraz są przygotowywani bezpośrednio do egzaminów wstępnych do służb.

- Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku to jedyna szkoła w mieście objęta patronatem Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz pilotażem Ministerstwa Obrony Narodowej wspierania wojskowych klas mundurowych – mówi Kamilla Przychodzień, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku. - Wyróżniamy się również doskonałą współpracą z jednostkami i uczelniami mundurowymi wszelkiego typu w całej Polsce. Kadeci objęci pilotażem MON kończą profesjonalne szkolenie wojskowe zakończone przeniesieniem do rezerwy. Oprócz tego, jesteśmy szkołą mundurową o wysokim stopniu specjalizacji. Prowadzimy wszystkie typy klas mundurowych - od wojskowych, policyjnych, straży pożarnej i straży granicznej po wyjątkowe profile: prawniczo- kryminologiczny i policyjno-kryminologiczny, służb specjalnych (komandosów) czy Combat Camera.

Zajęcia prowadzą wysocy stopniem oficerowie mundurowi. Dlatego uczniowie uczestniczą także w działaniach prewencyjnych oraz szkoleniowych z poszczególnymi służbami.

Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku to szkoła niepubliczna, posiadająca uprawnienia szkoły publicznej. Swoim uczniom oferuje bezpłatne mundury i podręczniki, udział w obozach militarnych, certyfikowanych kursach, szkolenia na terenie jednostek wojskowych i wyjazdy szkoleniowe. Warto dodać, że niedawno szkoła zmieniła lokalizację. Teraz mieści się w budynku przy ul. Kolejowej 12 B. Dzięki temu uczniowie mają do dyspozycji duże, przestronne sale i korytarze, a także plac do musztry i laboratorium kryminologiczne. Oprócz tego mogą korzystać z siłowni, strzelnicy i sali do sztuk walki. Mają także dostęp do szerokiej bazy sprzętu militarnego.

O szkole dowiesz się więcej z artykułu.

Czy już wiesz do której szkoły średniej dołączysz?

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku

Rozważając wybór szkoły średniej, warto zwrócić uwagę na Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi. Jest to obecnie jedyna na terenie województwa podlaskiego integracyjna szkoła ponadgimnazjalna na poziomie technikum, dająca uczniom z niepełnosprawnościami możliwość kształcenia w dziesięciu atrakcyjnych, technicznych kierunkach w dziedzinach: przemysłu mody, usług fryzjerskich, fotografii i multimediów, organizacji reklamy, informatyki, logistyki, obsługi turystycznej, hotelarstwa oraz dedykowanych osobom słabowidzącym - tyfloinformatyki czy masażu.
Szkoła, pomimo zmiany nazwy związanej z sukcesywnie rozszerzaną ofertą kształcenia, dostosowywaną do potrzeb rynku pracy oraz młodzieży z niepełnosprawnościami, nadal często nazywana jest „dawną odzieżówką”, czym podkreśla, iż tradycje odzieżowe w ZSTiOzOI wciąż są kultywowane.

W ZSTiOzOI uczy się obecnie 660 uczniów, w tym 77 uczniów z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Warto wspomnieć, iż w bieżącym roku szkolnym miała największą liczbę kandydatów przypadających na jedno miejsce, spośród białostockich szkół ponadgimnazjalnych.

- Otwartość, tolerancja i zaangażowanie – tymi określeniami można scharakteryzować ZSTiOzOI im. Stanisława Staszica w Białymstoku – wskazuje Mariusz Pęza, dyrektor placówki. - Szkołę, która staje się dla uczniów miejscem nauki i do wyrażania siebie, realizowania marzeń, przedsięwzięć i pasji. To miejsce, gdzie młodzi ludzie, przy wsparciu niezwykle pozytywnych i zaangażowanych w swoją pracę nauczycieli, mogą odkryć swoje talenty ale też rozwijać te, o których doskonale wiedzieli. ZSTiOzOI to niezapomniana podróż na roller coasterze wrażeń. Miejsce, gdzie będziesz się nie tylko uczył, ale też projektował swoją przyszłość, realizował najśmielsze projekty i zawierał przyjaźnie na całe życie. To klimat, którego nie da się opisać – przestrzeń wolności i kreatywności. Być z nami to jak pisać swój własny scenariusz, w którym możesz być odkrywcą, twórcą, modelką i operatorem drona. Pokonujemy przeszkody, przesuwamy granice, ale przede wszystkim zmieniamy świat. Są szkoły i jest ZSTiO – azymut na sukces i bilet na szlak marzeń. Dołącz do ludzi, którzy chcą więcej!

Technikum Leśne w Białowieży

- Szkoła kształci w zawodzie technik leśnik od ponad 60 lat – mówi Anna Kulbacka, dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży. - Mamy ponad 5000 absolwentów, którzy tworzą zintegrowaną grupę – białowieską rodzinę, pamiętającą o szkole i wspierającą jej działania. Technikum jest szkołą mundurową. Dziewczęta stanowią już około 30 proc. wszystkich uczniów. Praktyczna nauka zawodu jest realizowana w nadleśnictwach Białowieża i Bielsk, a finansują ją Lasy Państwowe.
Praktycznie cała społeczność uczniowska mieszka w internacie. Każdy z jej członków może korzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych - sekcji sportowych oraz kół związanych z zawodem leśnika: sygnalistów myśliwskich, łowieckiego, pszczelarskiego i strzelectwa sportowego. Szkoła realizuje szereg projektów unijnych związanych z kształceniem zawodowym. Uczniowie mogą zdobyć dodatkowe umiejętności, takie jak obsługa żurawi, prawo jazdy kategorii B+E, które pozwolą im lepiej funkcjonować na rynku pracy. Mogą też nauczyć się pilotażu drona, wziąć udział w kursach: brakarskim i drwala – operatora pilarki. Oprócz tego, szkoła umożliwia im realizację staży zawodowych u pracodawców. Warto dodać, że uczniowie utrzymują kontakty z dziesięcioma szkołami leśnymi w Polsce, których organem prowadzącym jest Minister Środowiska oraz ze szkołą leśną w Pisku w Czechach.

- Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami – wskazuje pani dyrektor. – Według Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowanego przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”, Technikum Leśne w Białowieży było klasyfikowane na wysokich miejscach. M. in. w latach 2013, 2014, 2015, 2017 szkoła otrzymała status „Złotej Szkoły”.

Więcej o Technikum Leśnym przeczytasz w artykule.

Czy już wiesz do której szkoły średniej dołączysz?

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych

- Zapraszając kandydatów do naszej szkoły – Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku, w którego skład wchodzą IX Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Zawodowe nr 1, chcę powiedzieć, że wybierając właśnie ją, wybieracie miejsce realizacji swoich marzeń – wskazuje Cezary Antoni Wysocki, dyrektor ZSOiT. - Po pierwsze - nasza szkoła jest dla Was. Po drugie – to Wy kształtujecie jej duszę. Po trzecie – to Wy wyzwalacie ją ze stereotypów. Jako szkoła uczestniczymy w różnych projektach. Jeśli chcesz pomagać innym, możesz zostać wolontariuszem naszego prężnie działającego Szkolnego Koła Caritas, które podejmuje liczne akcje na rzecz ludzi doświadczonych przez los.

ZSOiT mieści się przy ul. Antoniuk Fabryczny 1. Swoim przyszłym uczniom ma do zaoferowania bogatą ofertę edukacyjną.
Dziewczęta i chłopcy, którzy rozważają dołączenie do IX Liceum Ogólnokształcącego mogą aplikować do klas o profilu piłka nożna. Natomiast zaineresowani nauką w Technikum Zawodowym nr 1, mogą wybrać klasę o profilu: technik organizacji reklamy, technik realizacji nagrań i nagłośnień (nowość), technik fotografii i multimediów (nowość), technik grafiki i poligrafii cyfrowej (nowość).
Dlaczego warto dołączyć do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących? Ponieważ pomaga w kreowaniu kariery zawodowej już na etapie pierwszych zajęć edukacyjnych. Dba o to, by nauka i ciężka praca zaowocowały sukcesami i satysfakcją zawodową. Oprócz tego, wyróżniającym się uczniom umożliwia uzyskanie kwalifikacji trenerskich UEFA C oraz kwalifikacji sędziowskich.

To jedynie część szkół, których ofertę zaprezentujemy w internecie w ramach serwisu KURIER UCZNIA. Niedługo przedstawimy ich więcej, aby absolwenci gimnazjów mogli lepiej poznać szkołę, w której spędzą najbliższe lata życia.

Placówki zainteresowane dołączeniem do akcji, zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub telefonicznego: 85 748 74 29 i 604 051 243.

Katarzyna Łuszyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.